Relacja z konferencji pt. „Implementacja Agendy ONZ: Kobiety, pokój i bezpieczeństwo w Polsce”

Delegacja WNPiSM i UW w Gwinei
16 grudnia, 2024

pl

19 grudnia 2024 roku odbyła się II Konferencja Naukowa pt. „Implementacja Agendy ONZ: Kobiety, pokój i bezpieczeństwo w Polsce”. Wydarzenie, zorganizowane przez WNPiSM UW oraz WIIS Poland, zgromadziło licznych ekspertów, dyplomatów, naukowców i praktyków. Uczestnicy debatowali nad rolą kobiet w budowaniu pokoju i bezpieczeństwa oraz wyzwaniami związanymi z realizacją tytułowej Agendy ONZ zarówno w Polsce, jak i globalnie.

Konferencję uroczyście otworzył dziekan WNPiSM, dr hab. Daniel Przastek, witając zgromadzonych gości. Wystąpienie inauguracyjne należało do keynote speakera, ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marka Brzezińskiego. W swojej przemowie podkreślił on znaczenie międzynarodowej współpracy na rzecz partycypacji kobiet w procesach pokojowych i bezpieczeństwa, akcentując jednocześnie zaangażowanie USA w realizację tej inicjatywy. W dalszej części głos zabrał wiceminister spraw zagranicznych, dr Jakub Wiśniewski, wskazując na znaczenie aktywnego udziału Polski w realizacji celów Agendy ONZ.

Program wydarzenia obejmował pięć paneli dyskusyjnych, zróżnicowanych tematycznie. W pierwszym panelu dyplomaci, w tym ambasadorowie Francji i Argentyny oraz przedstawicielka Ambasady Kanady, rozmawiali o roli dyplomacji w promowaniu Agendy ONZ. Drugi panel skupiał się na międzynarodowej współpracy, gdzie eksperci przedstawili przykłady projektów wspierających wdrażanie Agendy w różnych częściach świata. Trzecia sesja dotyczyła wyzwań i możliwości realizacji Agendy w Polsce, podkreślając zarówno sukcesy, jak i obszary wymagające dalszych działań. W czwartym panelu omówiono wpływ współczesnych zagrożeń cyfrowych na wdrażanie Agendy, a ostatni poświęcono roli organizacji pozarządowych w realizacji Narodowego Planu Działań.

Konferencję zwieńczyło podsumowanie najważniejszych wniosków oraz serdeczne podziękowania dla organizatorów i uczestników. Wydarzenie nie tylko stało się platformą do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także wzmocniło międzynarodowy dialog i współpracę w obszarze tak istotnym dla globalnego pokoju i bezpieczeństwa.

X