Rola perspektyw badawczych cyklu życia i biegu życia w polityce społecznej – seminarium

Rusza rekrutacja na Erasmus+ i wymiany bilateralne
10 marca, 2022
Seminarium
Austria współcześnie – polityka europejska i bezpieczeństwa, neutralność państwa w zjednoczonej Europie
11 marca, 2022
Seminarium

pl

Katedra Metodologii Badań nad Polityką Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zapraszają do udziału w seminarium naukowym (w formie online) nt. „Rola perspektyw badawczych cyklu życia i biegu życia w polityce społecznej”.

Patronat naukowy nad seminarium objął Komitet Nauk o Pracy
i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk.

Seminarium odbędzie się 16 marca 2022 (środa) w godz. 9.00-11.00.

Cykl i bieg życia są kategoriami naukowymi ważnymi dla różnych dyscyplin w zakresie nauk społecznych. Celem seminarium jest przeprowadzenie dyskusji na temat perspektyw badawczych cyklu życia i biegu życia w polityce społecznej, z uwzględnieniem ich założeń teoretycznych, możliwości wzbogacenia badań oraz ograniczeń związanych ze stosowaniem tych perspektyw. Ważne byłoby też ustalenie, czym powinny charakteryzować się badania nad polityką społeczną (szerzej – nad polityką publiczną) prowadzone z tych perspektyw.

Dyskusję – moderowaną przez prof. dr. hab. Piotra Błędowskiego (SGH) – poprzedzą następujące wystąpienia:
1/ Perspektywa cyklu i biegu życia – podobieństwa i różnice – prof. dr hab. Barbara Szatur-Jaworska (UW),
2/ Polityka społeczna wobec tranzycji do dorosłości jako etapu życia – prof. Jolanta Grotowska-Leder (SGGW),
3/ Polityka emerytalna w perspektywie cyklu życia i biegu życia – dr Janina Petelczyc (SGH).

Osoby zainteresowane udziałem w naszym seminarium prosimy o nadsyłanie zgłoszenia (imię, nazwisko, instytucja, adres e-mail) do sekretariatu Katedry Metodologii Badań nad Polityką na adres: metodologia.wnpism@uw.edu.pl do dnia 11 marca 2022.
Link do zdalnego spotkania zostanie Państwu przesłany na wskazane adresy e-mail.

Inspiracją do proponowanej przez nas dyskusji jest książka Barbary Szatur-Jaworskiej, Barbary Rysz-Kowalczyk i Janiny Petelczyc pt. Perspektywa cyklu i biegu życia w polityce społecznej (Warszawa 2021, Dom Wydawniczy Elipsa). Elektroniczna wersja książki jest dostępna nieodpłatnie pod adresem: https://elipsa.pl/pl/p/Perspektywa-cyklu-i-biegu-zycia-w-polityce-spolecznej-B.Szatur-Jaworska%2C-B.-Rysz-Kowalczyk%2C-J.Petelczyc-bezplatny-ebook/1273

X