Seminarium: Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie państwo

Wywiad z dr hab. Maciejem Rasiem
21 lutego, 2023
Nabór na wymiany bilateralne na całym świecie w roku akademickim 2023/2024 otwarty!
22 lutego, 2023
Seminarium

W dniu 28 lutego 2023 roku w godz. 15:00-17:00 odbędzie ogólnopolskie seminarium, w trakcie którego zostaną zaprezentowane najnowsze wyniki badań opinii publicznej dotyczące społecznej percepcji uchodźców z Ukrainy, migrantów z „Białorusi” oraz działań podejmowanych przez polskie państwo. Badania zostały przeprowadzone w latach 2022-2023 przez LAB badawczy działający w ramach Katedry Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego WNPiSM UW oraz Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Projekt został zwycięzcą VII edycji konkursu „Nauka jest dla ludzi”. Celem konkursu jest promocja prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim badań, które odpowiadają na ważne wyzwania społeczne, gospodarcze lub zmieniają rozumienie świata.

W trakcie spotkania postaramy się odpowiedzieć na pytania:

1. Czy zmieniła się społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy po blisko roku od rozpoczęcia wojny?
  2. Czym jest nieznany do tej porty efekt dysonansu pozytywnego nastawienia (DPA)?
  3. Czym jest i jaka jest wartości wskaźnika Social Perception of Migrant Index (SPMI)?
  4. Czy inaczej postrzegamy uchodźców oraz migrantów?
  5. Jakie czynniki determinują  społeczną percepcję?
  6. Czy Polska powinna wysłać czołgi i samoloty do Ukrainy?
  7. Co o nastawieniu Polaków do uchodźców z Ukrainy oraz migrantów z „Białorusi” mógłby powiedzieć twórca skali dystansu społecznego Emory Bogardus?
  8. Czy diagnoza społecznej percepcji opracowana przez sztuczną inteligencję (AI) w tym ChatGPT pokrywa się z ludzkimi wnioskami z badań?
  9.     W jaki sposób wyniki badania zaprezentowała „żelazna lalka TV Putina”?

Wyniki badań będą omawiać oraz interpretować:

• Dr Robert Staniszewski
  • Dr hab. Ewa Marciniak

Spotkanie w trybie stacjonarnym odbędzie się w Gmachu Audytoryjnym WNPiSM, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa, sala 307

Spotkanie w trybie zdalnym odbędzie się poprzez platformę Zoom. W celu wzięcia udziału w webinarium należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie https://forms.gle/tBYVzdJhBAGgKwHDA