V spotkanie Konsorcjum Akademickich Zakładów Studiów Strategicznych (i Bezpieczeństwa)

Wykład otwarty prof. Hernana Tesler – Mabe z University of Ottawa
30 kwietnia, 2021
Spotkanie studentów europeistyki II stopnia z Dziekanem
6 maja, 2021

„Zachód wobec Chin”

Wzrost Chin oraz wchodzenie przez nie w rolę jednego z dwóch supermocarstw zmienia globalną sytuację geopolityczną, w tym globalną równowagę sił. Wpływy gospodarcze i polityczne Państwa Środka już wychodzą daleko poza Azję Wschodnią. Nie tylko dla polityków, ale dla ekspertów w różnych dziedzinach i badaczy stosunków międzynarodowych nowa rola Chin oraz jej implikacje dla sytuacji poszczególnych państw i regionów stają się przedmiotem rosnącego zainteresowania. Nie może być inaczej w Polsce, choćby przez sam fakt przynależności naszego kraju do NATO i UE, ale także z uwagi na położenie Polski na trasie wielkiego chińskiego projektu „Jeden pas, jedna droga”. Jest obowiązkiem studiów strategicznych badać nowe zjawiska, a zwłaszcza te ich aspekty, które mają wpływ na sytuację bezpieczeństwa państw. Kolejnym krokiem powinno być formułowanie różnych opcji reakcji na te zjawiska. Rzecz nie tylko w indywidualnej odpowiedzi. Chodzi również o poszukiwanie koalicyjnych rozwiązań, które dają szansę na większą skuteczność reagowania. Dotyczy to przede wszystkim krajów o porównywalnym do naszego potencjale, nie wspominając o wspólnych interesach i systemach wartości. Konieczność działania koalicyjnego wymaga rozpoznania pozycji partnerów, ich oceny sytuacji i gotowości do współdziałania na tym polu. Taki jest przedmiot najbliższego spotkania naszego Konsorcjum. Liczymy na wartościową dyskusję i wnioski.

Spotkanie Konsorcjum odbędzie się 20 maja, w godzinach 10:00-12:40 za pośrednictwem platformy Zoom. Link: https://us02web.zoom.us/j/85786489494Program:

Otwarcie spotkania: prof. dr hab. Roman Kuźniar (UW)

Panel I. Globalny:
USA wobec Chin – dr Rafał Wiśniewski (UAM)
NATO wobec Chin – dr hab. Robert Kupiecki, prof. ucz. (UW)
Rosja wobec Chin – Marek Menkiszak (OSW)

Panel II. Europejski:
UE wobec Chin – dr hab. Łukasz Gacek, prof. ucz. (UJ)
Niemcy (case) wobec Chin – Tomasz Morozowski (IZ)
Polska wobec Chin – dr Marcin Grabowski (UJ)

Punkt nadprogramowy:
Informacja na temat inicjatywy edukacyjno-badawczej pod nazwą Platforma Przeciwdziałania Dezinformacji. Chodzi o zaproszenie do wspólnej refleksji nad potrzebami edukacji społecznej, badań naukowych oraz kształcenia akademickiego związanych z tą problematyką. Informacja obejmie podzielenie się z uczestnikami spotkania publikacją (przygotowaną w ramach grantu NATO) pokazującą możliwe kierunki wspólnych działań. Nie będzie to jeszcze oferta programowa w ramach Konsorcjum, ale zależnie od zainteresowania jego członków i ich ośrodków akademickich mogłoby to być możliwe w przyszłości.
Informację przedstawi amb. Tomasz Chłoń, b. dyr. Biura NATO w Moskwie (całość – 10 minut).