Woke, racialization, cancel Culture, etc: renewed semantic and political fights

Вакансія дослідника в науковому проекті «Війни Росії»
8 kwietnia, 2022
Delegacja WNPISM podczas rozmów w Kazachstanie
10 kwietnia, 2022

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.

Woke, racialization, cancel Culture, etc: renewed semantic and political fights

prof. Michel Wieviorka (EHESS)

12.04.2022 wtorek
godz. 16.45-18.15

Spotkanie, w języku angielskim, odbędzie się w formie hybrydowej.

Wydział Filozofii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 3, sala nr 109
On-line: https://us02web.zoom.us/j/84750371354

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Więcej informacji: www.okf.uw.edu.pl

Streszczenie:
In the French debates, a new or renewed semantic system recently appeared, importing some of its words from USA : «woke» , «cancel culture», « intersectionality », « post-colonial studies », « de-colonial studies » but also inventing French categories such as « écriture inclusive », or « islamo-gauchisme ». The main actors in this debate is a new form a political rightism, in some cases an extreme-right, which promotes rigid ideas of « Republique » and « laïcité », much more than any kind of nationalism, which is strongly opposed to migrants defined first of all as Muslims, which doesn’t differentiate so much Islam and Islamism,, but which appears also as strongly opposed to anti-semitism -considering than hatred towards Jews is mainly a muslim issue. This is a key issue in French contemporary political life, dealing with migrants, religion, and universal values.