Wyjazdowa konferencja pt. „Bezpieczeństwo w nauce, dydaktyce i administracji” w Chęcinach

Rada Interesariuszy WNPiSM
30 kwietnia, 2026
Nowy kurs WNPiSM UW we współpracy z PLxUN Association: Introduction to United Nations System: Theory and Practice
5 maja, 2026

polski

Wyjazdowa konferencja pt. „Bezpieczeństwo w nauce, dydaktyce i administracji” w Chęcinach

Na WNPiSM o bezpieczeństwie merytorycznie i praktycznie! Pod koniec kwietnia odbyła się konferencja wyjazdowa Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych pt.:“Bezpieczeństwo w nauce, dydaktyce i administracji”. Konferencję poświęcono aspektom nie tylko merytorycznym, ale także praktycznym dot. kwestii bezpieczeństwa. Rozpoczęto wydarzenia sprawozdaniem z działań podjętych przez Biuro ds. Bezpieczeństwa UW, które przedstawił Pan Sławomir Obliński, Dyrektor Biura. Ze strony WNPiSM Prodziekan dr Tomasz Godlewski przedstawił sprawozdanie z działalności Wydziałowego Zespołu ds. bezpieczeństwa. Dotychczasowe działania Zespołu objęły m.in.: podniesienie poziomu zabezpieczenia dostępu do budynku przy ul. Nowy Świat 67, rozszerzenie infrastruktury bezpieczeństwa poprzez instalację monitoringu oraz identyfikację nowych lokalizacji pod kamery, a także rozwinięto narzędzia bezpośredniego kontaktu ze Strażnicą UW w postaci guzików i telefonów bezpieczeństwa w kluczowych budynkach Wydziału.

Podczas konferencji wyjazdowej pracownicy dydaktyczni i administracyjni przeszli kompleksowe szkolenie ze zdarzeń krytycznych, które mogą wydarzyć się w przestrzeni uniwersyteckiej. Zajęcia zostały wzbogacone o praktyczne ćwiczenia z reakcji oraz zachowań w różnych niebezpiecznych i niespodziewanych sytuacjach. Na koniec przeprowadzono analizą zachowań uczestników podczas symulacji. Omówiono odpowiednie wzorce reakcji, jakie należy zastosować w takich sytuacjach kryzysowych oraz jakie podejmować działania. Kolejnym kluczowym elementem konferencji wyjazdowej był wykład z zakresu cyberbezpieczeństwa. Przeprowadził je przedstawiciel Katedry Technologii Informacyjnych Pan płk dr Piotr Potejko. Podczas wykładu omówiono najczęściej występujące cyber zagrożenia, na które narażeni są pracownicy uniwersyteccy i potencjalne działania prewencyjne, jakie powinni zastosować w codziennej pracy. Wnikliwej analizie poddano także wyniki symulacji z cyberataku przeprowadzonego na pracownikach administracyjnych na kilka dni przed wyjazdem na konferencję. Eksperyment polegał na przesłaniu wiadomości o treści typowo organizacyjnej z linkiem o charakterze phishingowym. WNPiSM zamierza kontynuować szkolenia w zakresie bezpieczeństwa nie tylko w aspekcie teoretycznym, ale także praktycznym. Celem tych aktywności jest i będzie informowanie o aktualnych zagrożeniach oraz wypracowanie zachowań i odpowiednich reakcji.

X