Zakończył się wyjazd badawczy do Panamy grupy studentów Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów

Wydarzenie naukowe z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
30 kwietnia, 2024
Konferencja: OCHRONA LUDNOŚCI, RATOWNICTWO I POMOC HUMANITARNA
7 maja, 2024

W projekcie „Panama – kraj sukcesu? Co kryje się za stabilną demokracją i rosnącą gospodarką” brali udział studenci: Barbara Midziak, Klaudia Dink, Dorota Burdyszek, Jan Paradowski i Marek Sanowski.
Drugi tydzień pobytu w Panamie upłynął pod znakiem kolejnych spotkań na Uniwersytecie Panamskim, rozmów i wywiadów z naukowcami i studentami z różnych instytutów tej uczelni. Studenci biorący udział w projekcie prowadzili też kwerendę w ramach badań własnych w Bibliotece im. Simona Boliwara oraz w bibliotekach rządowych, m.in. w bibliotece Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dzięki pomocy Uniwersytetu Panamskiego studenci mieli możliwość uczestniczenia w licznych seminariach dotyczących sytuacji ludności rdzennej w Panamie, kultury Afropanamczyków oraz sytuacji gospodarczej tego kraju. Przy wsparciu Instytut Kanału Panamskiego studenci mogli zwiedzić śluzy w Miraflores i wysłuchać prelekcji dotyczącej funkcjonowania Kanału Panamskiego i jego znaczenia dla gospodarki Panamy i handlu międzynarodowego. Dodatkowo studenci na zaproszenie prof. Atilio Martineza odwiedzili comarkę Gunayala w północno-wschodniej części kraju. Na jednej z wysp należących do archipelagu San Blas, w Domu Spotkań przeprowadzili rozmowy z przedstawicielami starszyzny i mogli poznać życie lokalnej społeczności.
Niebawem na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW odbędzie się seminarium z prezentacją wyników badań oraz pokazem zdjęć z wyjazdu badawczego do Panamy. Już dziś serdecznie zapraszamy!