Wizyta studyjna na Univerzita Obrany i Masarykova Univerzita w Brnie

Dr hab. Izolda Bokszczanin-Gołaś odwołuje zajęcia
21 października, 2022
Seminarium „EU and Asia: Strategies and Challenges”
21 października, 2022

pl

W dniach 17-20 października odbyła się wizyta studyjna realizowana w ramach projektu z Funduszu Doskonałości Dydaktycznej, w której wzięły udział dr Agnieszka Heba i dr Wioletta Matosek. Celem wizyty było zapoznanie się z programami studiów, metodami dydaktycznymi oraz projektami naukowo-badawczymi z zakresu cyberbezpieczeństwa realizowanymi na Univerzita Obrany i Masarykova Univerzita w Brnie. Wizyta miała miejsce w związku z planami utworzenia nowego kierunku studiów magisterskich na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

Univerzita Obrany oferuje pięcioletnie studia z zakresu Cyberbezpieczeństwa. Wśród przedmiotów dedykowanych dla kierunku znajdują się ogólne przedmioty informatyczne, przedmioty techniczne, jak również i te mające na celu wykształcenie umiejętności zarządczych. W ramach wizyty uczestniczono w wybranych wykładach z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego, odbyły się również rozmowy i konsultacje z pracownikami Katedry informatyki i operacji cybernetycznych dotyczące stosowanych metod nauczania, projektów realizowanych przez studentów oraz możliwości współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Masaryk University prowadzi studia z zakresu cyberbezpieczeństwa na dwóch poziomach: licencjackim oraz magisterskim. Studia licencjackie – Cyberbezpieczeństwo mają charakter bardziej techniczny niż studia magisterskie, które obejmują w dużej mierze zagadnienia z zakresu zarządzania cyberbezpieczeństwem. W programie wizyty zaplanowano uczestnictwo w seminarium symulacji cyberataków. Seminarium prowadzone jest w specjalnie przygotowanym do tego celu laboratorium na platformie Cyber Sandbox Creator, narzędziu służącym do tworzenia wirtualnych laboratoriów — izolowanych środowisk do szkolenia, eksperymentowania lub testowania cyberbezpieczeństwa w oparciu o dane wejściowe użytkownika, opracowanym przez zespół Masaryk University. Ostatnim punktem programu było spotkanie poświęcone stosowanym rozwiązaniom e-learningowym.

X