Uniwersytet Warszawski jest partnerem projektu „Wypracowanie oraz wdrożenie jednolitego standardu jakości funkcjonowania Ochotniczych Hufców Pracy oraz systemu jego monitorowania”, realizowanego w ramach w Programu FERS. Projekt realizowany będzie w latach 2025–2027 w ramach Działania 01.02 „Rozwój publicznych służb zatrudnienia” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).
Celem projektu jest wypracowanie standardu jakości funkcjonowania Ochotniczych Hufców Pracy (OHP) uwzględniającego projektowanie uniwersalne wraz z modułem obsługi osób z niepełnosprawnościami oraz opisem funkcjonalności narzędzia informatycznego umożliwiającego monitorowanie jego efektywności, tak aby każdy klient otrzymał wysokiej jakości usługi, które będą odpowiadały na jego potrzeby. Działania te przełożą się na zwiększenie skuteczności i efektywności funkcjonowania OHP oraz jakości świadczonych usług odpowiadających na potrzeby młodzieży i pracodawców w zakresie wsparcia opiekuńczo-wychowawczego, aktywizacji zawodowej, kształcenia zawodowego i zatrudnienia. Projekt przyczyni się również do wzmocnienia wizerunku OHP jako instytucji świadczącej wysokiej jakości usługi skoncentrowane na klientach (tzn. osobach biernych zawodowo, bezrobotnych i poszukujących pracy).
W ramach projektu zakłada się wypracowanie, przetestowanie i wdrożenie standardu jakości funkcjonowania OHP. Standard będzie obejmował m.in. opis działań i metod wychowawczych oraz usług i instrumentów rynku pracy, program wsparcia rozwoju zawodowego młodzieży w OHP, opis kluczowych stanowisk i zadań pracowników pionów wychowania, kształcenia i rozwoju zawodowego. Standard będzie zawierał również ścieżkę wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami z uwzględnieniem narzędzi, które powinny być wykorzystywane przez pracowników OHP.
Grupą docelową projektu są Ochotnicze Hufce Pracy (instytucja rynku pracy) i pracownicy Ochotniczych Hufców Pracy. Ochotnicze Hufce Pracy (OHP) zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wykonują zadania państwa zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, a także zadania w zakresie jej kształcenia i wychowania.
Projekt realizowany jest partnerstwie. Rolę partnera wiodącego pełni Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy. Partnerami projektu są: Uniwersytet Warszawski, Uczelnia Korczaka – Akademia Nauk Stosowanych, Fundacja Młodej Nauki i Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”.
Całkowita wartość projektu: 6 792 302,00 PLN
Kwota przyznanego dofinansowania: 6 792 302,00 PLN