Życzenia wielkanocne
16 kwietnia, 2025
Profesor Patrycja Grzebyk w serii wydarzeń naukowych
17 kwietnia, 2025

pl

Organizacje międzynarodowe szacują, że na świecie jest ok. 150 milionów dzieci, które są zmuszane do pracy. Wiele z nich za tę pracę płaci cenę zdrowia, a nawet życia.

16 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci. Jest to rocznica śmierci Iqbala Masiha – chłopca z Pakistanu, który był ofiarą niewolniczej pracy, w wieku 10 lat uciekł z miejsca, w którym był wykorzystywany, następnie przez dwa lata angażował się w walkę z niewolnictwem dzieci na świcie, a w wieku 12 lat został zamordowany w bardzo niejasnych okolicznościach.

Z tej okazji Ośrodek Badań Handlu Ludźmi zorganizował na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego pomarańczowy happening polegający na wręczeniu okolicznościowych ulotek oraz pomarańczy. Tym razem bohaterami obchodów i naszej akcji były właśnie dzieci z organizacji Children’s International Summer Villages oraz ich Opiekunki.

A dlaczego pomarańcza? Bo pomarańczowy to kolor ostrzegawczy, a jednocześnie kolor determinacji, siły i niezależności. Pomarańcza staje się symbolem walki ze współczesnym niewolnictwem.

W akcji uczestniczyły także Opiekunki dzieci, studentki UW: Magdalena Stefańska, Zofia Komarowska i Nikola Niemczakiewicz, Pani Edyta Data Z OBHL oraz wspierająca nas od zawsze Katarzyna Lasocik. Wsparcia finansowego i rzeczowego udzielili: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz firma „Owocny Dzień”.

Dziękujemy: Ł. Wieczorek i Z. Lasocik

X