Wykład doktoranta WNPISM w Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie
6 grudnia, 2019
Promocja i dyskusja nt. książki prof. A. Walickiego
9 grudnia, 2019

9 i 10 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim odbywać się będzie akcja „UW gratuluje Oldze Tokarczuk”. Członkowie społeczności akademickiej Uniwersytetu będą mieli okazję pogratulować noblistce z okazji wręczenia nagrody. Autorka takich powieści jak „Księgi Jakubowe” czy „Bieguni” jest absolwentką Wydziału Psychologii UW.

10 grudnia w Sztokholmie Olga Tokarczuk odbierze literacką Nagrodę Nobla przyznaną za rok 2018. Pisarka jest uznawana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek literatury najnowszej w Polsce i na świecie. W swoim dorobku ma m.in. powieści, zbiory esejów, tom poetycki i scenariusze filmowe. Za swoją twórczość została uhonorowana wieloma nagrodami, w tym The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” (Flights) i Nagrodą Literacką „Nike” za powieści: „Bieguni” (2008) i „Księgi Jakubowe” (2015).

Olga Tokarczuk z wykształcenia jest psychologiem. W 1987 roku ukończyła studia na Wydziale Psychologii UW. Jest piątym polskim laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i zarazem jedną z trzech osób w tym gronie, obok Henryka Sienkiewicza i Czesława Miłosza, które studiowały na Uniwersytecie Warszawskim.

Z okazji wręczenia Nagrody przez Komitet Noblowski na uczelni w dniach 9 i 10 grudnia odbędzie się akcja „UW gratuluje Tokarczuk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie studentów i pracowników Uniwersytetu do dołączenia do gratulacji składanych Noblistce poprzez sfotografowanie się ze specjalną ramką okolicznością. Plansza nawiązuje do twórczości Olgi Tokarczuk oraz zawiera cytat z listu pisarki skierowanego do prof. Marcina Pałysa, rektora UW.

Każda osoba biorąca udział w akcji będzie mogła udostępnić zdjęcie w mediach społecznościowych oznaczając je nazwą profilu Uniwersytetu oraz hashtagami #UWgratulujeTokarczuk i #NoblistkajestzUW. Organizatorem akcji jest Biuro Prasowe Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdjęcia z ramką okolicznościową będzie można zrobić 9 grudnia w godzinach 9.00-10.00 na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu, w okolicach dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Bramy Głównej. 10 grudnia w godzinach 11.00-13.00 ramka będzie dostępna przy wejściu do Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Dobra 55/56).

Zachęcamy do włączenia się w akcję!