O tym dyskutowaliśmy na seminarium zorganizowanym przez Katedrę Nauk o Państwie i Administracji Publicznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Polityki Publicznej Collegium Civitas.
W czasie tej debaty padło wiele ważnych pytań, w tym „Czy politycy rozumieją, że muszą wznieść się ponad interes partyjny i spowodować, aby służba cywilna była wolna od ingerencji politycznych, od nomenklatury partyjnej? Czy deklaracje polityczne z czasów kampanii wyborczej były pustymi obietnicami, czy pójdą za tym zmiany, które przywrócą służbie cywilnej jej znaczenie oraz doprowadzą do dbania o interes publiczny, a nie partyjny?Czy wreszcie, najwyższy czas rozpocząć zmianę i doprowadzić do rozwiązań zmierzających do budowy służby publicznej, obejmujące wszystkich tych, którzy pracują w imieniu państwa, zarówno w administracji rządowej, samorządowej, jak i państwowej?”
To była żywa, interesująca i potrzebna rozmowa z udziałem bardzo licznie zgromadzonej publiczności (m.in. pracownicy i urzędnicy służby cywilnej, przedstawiciele absolwentów KSAP, b.prezes Trybunału Konstytucyjnego, b.szef Kancelarii Prezydenta, pracownicy naukowi i studenci).
Moderatorem dyskusji była prof. dr hab. Jolanta Itrich – Drabarek(Uniwersytet Warszawski), a w debacie udział wzięli dr hab. prof. ucz. Stanisław Mazur (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), dr hab. Grzegorz Makowski (Szkoła Główna Handlowa, Fundacja Batorego), dr Robert Sobiech (Collegium Civitas), dr Bartosz Rydliński (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Stanisław Zakroczymski (Instytut Strategie 2050). Efektem debaty są rekomendacje, które zostaną przekazane liderom partii politycznych oraz projekt ustawy o służbie publicznej. W ramach rekomendacji, uczestnicy debaty wskazali, że należny przywrócić służbę cywilną w administracji rządowej (obecnie stanowi ona tylko 40%), ustawowo rozdzielić stanowiska polityczne od stanowisk administracyjnych, przywrócić wyższe stanowiska do służby cywilnej, wzmocnić pozycję ustrojową Szefa Służby Cywilnej, dokonać reformy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, aby stała się centrum strategii dla rządu oraz poprawić status materialny pracowników i urzędników administracji.