Dr Iuliia Eremenko, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, uczestniczyła ostatnio w XIX Biennale International Association for the Study of the Commons Conference. Konferencja zatytułowana „The Commons We Want: Between Historical Legacies and Future Collective Actions” odbyła się w dniach 19-24 czerwca 2023 r. w formacie hybrydowym.
Ekspertyza dr Eremenko została zaprezentowana 20 czerwca podczas sesji „Dziedzictwo kulturowe jako dobro wspólne: wyzwania związane z zarządzaniem przez pryzmat konwencji dziedzictwa UNESCO i celów zrównoważonego rozwoju”. Sesja, której współprzewodniczyli Peter Gould z University of Indiana i prof. Hanna Schreiber z Uniwersytetu Warszawskiego, zgromadziła ekspertów w tej dziedzinie, aby zbadać skomplikowany związek między dziedzictwem kulturowym a skutecznym zarządzaniem.
W swojej prezentacji dr Eremenko przedstawiła swój artykuł badawczy zatytułowany „Lokalni eksperci w miastach światowego dziedzictwa: zrozumienie ich roli w zarządzaniu policentrycznym. Doświadczenie Torunia”. Badanie, przeprowadzone w ramach grantu „Lokalni eksperci w polskich i niemieckich miastach światowego dziedzictwa: zrozumienie ich roli w policentrycznym zarządzaniu obiektami dziedzictwa” (projekt 2021/43/P/HS5/02926), otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Centrum Nauki oraz Programem Ramowym Unii Europejskiej w zakresie Badań i Innowacji Horyzont 2020 w ramach umowy o grant „Maria Skłodowska-Curie” nr. 945339.
Skłaniająca do myślenia prezentacja dr Eremenko wywołała żywą dyskusję wśród prezenterów online i uczestników, którzy byli fizycznie obecni na Uniwersytecie w Nairobi.