Dr Iuliia Eremenko uczestniczyła w XIX Biennale International Association for the Study of the Commons Conference
4 lipca, 2023
Konferencja „Culture, Infrastructure and Mobility” na Uniwersytecie Sofijskim
12 grudnia, 2023

Niedawno zespół badawczy pod kierunkiem dr Iulii Eremenko odbyła dwutygodniowy wyjazd studyjny do Zamościa. Wycieczka terenowa była istotnym elementem realizowanego obecnie na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych projektu HERIEXPERT. Wśród członków zespołu warto podkreślić, że kluczową rolę odegrał doktorant Tymoteusz Kraski.

Badania przeprowadzono w ramach grantu „Lokalni eksperci w polskich i niemieckich miastach światowego dziedzictwa: zrozumienie ich roli w policentrycznym zarządzaniu obiektami dziedzictwa kulturowego” (projekt 2021/43/P/HS5/02926 współfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki i Programu Ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań i innowacji „Horyzont 2020” w ramach umowy o grant „Maria Skłodowska-Curie” nr 945339).

Głównym celem projektu HERIEXPERT jest analiza tworzenia lokalnej wiedzy specjalistycznej na temat zagadnień światowego dziedzictwa w kontekście zarządzania policentrycznego. Dr Eremenko analizuje przykład lokalnych ekspertów z Miast Światowego Dziedzictwa i przeprowadza analizę porównawczą czterech miast (dwóch w Polsce i dwóch w Niemczech). O wyborze tych miast, Torunia i Stralsundu oraz Bambergu i Zamościa, zdecydowała specyfika obiektów światowego dziedzictwa kulturowego oraz porównywalność tych par miast.