konferencja
Konferencja naukowa „Pomiędzy pandemią a wojną – diagnoza stanu polskiego społeczeństwa”
16 grudnia, 2022
The Pandemic in Central Europe A Case Study – nowa książka
16 grudnia, 2022

plen

W dniu 12 grudnia 2022 roku na naszym Wydziale odbył się Dzień Ukraiński. Wydarzenie zostało podzielone na trzy segmenty, w których brali udział zarówno studenci jak i pracownicy naszego Wydziału i Uniwersytetu, a także delegacje uniwersytetów z zagranicy.

Głównym wydarzeniem, które przyświecało obchodom Dnia Ukraińskiego było podpisanie memorandum pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim, uniwersytetami ukraińskimi oraz Victoria University of Wellington. Ceremonia odbyła się o godzinie 10:00 w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego. W tej części wydarzenia brali udział m. in.: Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Alojzy Nowak, Dziekan naszego Wydziału dr hab. Daniel Przastek,  przedstawiciele ambasad Tom Fitzsimons (Deputy Head of Mission – New Zealand Embassy in Warsaw) i Grzegorz Kowal (Ambasador RP w Nowej Zelandii) oraz delegacje uniwersytetów ukraińskich:

• Profesor Volodymyr Lavrynenko z Narodowego Pedagogicznego Uniwersytetu Drahomanowa w Kijowie,
  • Profesor Markiyan Malskyy z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki,
  • Profesor Oleksand Demianchuk z Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko-Mohylańska”.

Po podpisaniu oficjalnych dokumentów swoje przemówienia wygłosili pierwszy sekretarz Ambasady Ukrainy Vitalii Bilyi, przedstawiciele uniwersytetów ukraińskich oraz władze Uniwersytetu Warszawskiego.

Drugą częścią obchodów było seminarium Russian Aggression against Ukraine: Implications for Ukraine and Central Europe, które odbyło się w Auli prof. Baszkiewicza i miało charakter otwarty. Moderatorem był prof. Markiyan Malskyy, a panelistami :

• Prof. Oksana Krayevska z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki,
  • Dr Olesia Benchak z Użhorodzkiego Uniwersytetu Narodowego,
  • Prof. Olha Balatska z Akademii Ostrogskiej,
  • Prof. Oleksandr Demianchuk z Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko-Mohylańska”,
  • Prof. Volodymyr Yevtukh z Narodowego Pedagogicznego Uniwersytetu Drahomanowa w Kijowie.

Po części seminaryjnej oraz dyskusji z udziałem pracowników i studentów naszego Wydziału odbył się występ ukraińskiego muzyka – Romario Punch.

Zwieńczeniem Dnia Ukraińskiego było spotkanie z delegacjami czternastu uniwersytetów ukraińskich. Część delegacji obecna była stacjonarnie, a z częścią łączyliśmy się online.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym delegacjom, studentom oraz pracownikom, którzy byli z nami w trakcie tego szczególnego dnia. Mamy nadzieję, że Dzień Ukraiński zorganizowany na naszym Wydziale będzie zwiastunem kwitnącej współpracy z uniwersytetami ukraińskimi oraz instytucjami państwowymi.

Слава Україні!