Rola perspektyw badawczych cyklu życia i biegu życia w polityce społecznej – seminarium

RESOLUTION OF THE SCIENTIFIC COUNCIL in connection with the Russian aggression against Ukraine
March 10, 2022
Visit of dr hab. Aleksandra Gasztold, prof. ucz. in Cyprus
March 14, 2022
Seminarium

Polish English

Katedra Metodologii Badań nad Polityką Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zapraszają do udziału w seminarium naukowym (w formie online) nt. „Rola perspektyw badawczych cyklu życia i biegu życia w polityce społecznej”.

Patronat naukowy nad seminarium objął Komitet Nauk o Pracy
i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk.

Seminarium odbędzie się 16 marca 2022 (środa) w godz. 9.00-11.00.

Cykl i bieg życia są kategoriami naukowymi ważnymi dla różnych dyscyplin w zakresie nauk społecznych. Celem seminarium jest przeprowadzenie dyskusji na temat perspektyw badawczych cyklu życia i biegu życia w polityce społecznej, z uwzględnieniem ich założeń teoretycznych, możliwości wzbogacenia badań oraz ograniczeń związanych ze stosowaniem tych perspektyw. Ważne byłoby też ustalenie, czym powinny charakteryzować się badania nad polityką społeczną (szerzej – nad polityką publiczną) prowadzone z tych perspektyw.

Dyskusję – moderowaną przez prof. dr. hab. Piotra Błędowskiego (SGH) – poprzedzą następujące wystąpienia:
1/ Perspektywa cyklu i biegu życia – podobieństwa i różnice – prof. dr hab. Barbara Szatur-Jaworska (UW),
2/ Polityka społeczna wobec tranzycji do dorosłości jako etapu życia – prof. Jolanta Grotowska-Leder (SGGW),
3/ Polityka emerytalna w perspektywie cyklu życia i biegu życia – dr Janina Petelczyc (SGH).

Osoby zainteresowane udziałem w naszym seminarium prosimy o nadsyłanie zgłoszenia (imię, nazwisko, instytucja, adres e-mail) do sekretariatu Katedry Metodologii Badań nad Polityką na adres: metodologia.wnpism@uw.edu.pl do dnia 11 marca 2022.
Link do zdalnego spotkania zostanie Państwu przesłany na wskazane adresy e-mail.

Inspiracją do proponowanej przez nas dyskusji jest książka Barbary Szatur-Jaworskiej, Barbary Rysz-Kowalczyk i Janiny Petelczyc pt. Perspektywa cyklu i biegu życia w polityce społecznej (Warszawa 2021, Dom Wydawniczy Elipsa). Elektroniczna wersja książki jest dostępna nieodpłatnie pod adresem: https://elipsa.pl/pl/p/Perspektywa-cyklu-i-biegu-zycia-w-polityce-spolecznej-B.Szatur-Jaworska%2C-B.-Rysz-Kowalczyk%2C-J.Petelczyc-bezplatny-ebook/1273

X