Konferencja:  „The Western Worlds. The Monroe Doctrine at 200”

DEBATA O POLSKIEJ POLICJI
15 grudnia, 2023
Pracownicy WNPiSM UW na konferencji International Studies Association GSCIS
21 grudnia, 2023

W dniach 1-4 grudnia 2023 r. dr Aleksandra Jarczewska i dr Anita Oberda-Monkiewicz z Katedry Studiów Regionalnych i Globalnych WNPiSM uczestniczyły w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „The Western Worlds. The Monroe Doctrine at 200” zorganizowanej przez Facoltà di Scienze Politiche, Economiche e Sociali SPES, Università degli studi di Milano (Uniwersytet w Mediolanie) – uczelni partnerskiej uczestniczącej w sojuszu 4EU+. W ramach realizacji wspólnego projektu pt. „Framework for Area Studies”Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, wraz z partnerami: Uniwersytetem w Mediolanie, Uniwersytetem Karola w Pradze oraz Uniwersytetem w Heidelbergu, stworzyli i realizują od dwóch lat kurs online  pt.: „Culture, Democracy, International Affairs through the Lens of Area Studies”.

W czasie konferencji w Mediolanie dr Jarczewska oraz dr Oberda-Monkiewicz wygłosiły referaty zatytułowane „Monroe Doctrine Echoes in the Contemporary U.S. Foreign Policy” oraz „The Endurance of the Monroe Doctrine in Latin America”, stanowiące wprowadzenie do wspólnego projektu badawczego poświęconego implikacjom doktryny Monroe dla zachodniej hemisfery.

Uczestnictwo w konferencji stanowiło również wyjątkową okazję do spotkania się z przedstawicielami uczelni partnerskiej, jak również do przedstawienia i przedyskutowania efektów badań dotyczących szeroko rozumianych relacji międzyamerykańskich z perspektywy interdyscyplinarnej z naukowcami reprezentującymi renomowane instytucje naukowe zarówno z Europy, jak i USA.