Realizacja projektu badawczego Secure Automated Unified Framework for Exchange (SAUFEX)

Spotkanie z kpt. mgr. inż. Marcinem Krajewskim
1 grudnia, 2023
Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego Rozdane
4 grudnia, 2023

pl

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, w składzie międzynarodowego konsorcjum będzie realizował projekt badawczy Secure Automated Unified Framework for Exchange (SAUFEX) finansowany z programu Horyzont Europa. Jest on poświęcony wykrywaniu, analizowaniu i przeciwdziałaniu obcej ingerencji i manipulacji informacyjnej.

Grant będzie realizowany w ramach unijnego programu Horyzont Europa na rzecz obrony demokracji. Prace rozpoczną się 1 lutego 2024 r. i potrwają trzy lata. Środki przeznaczone na realizację projektu to 3 mln euro. Na Wydziale, pod kierunkiem dr hab. prof. ucz. Roberta Kupieckiego będą koordynowane prace w ramach dwóch grup badawczych (work packages).

Realizujące projekt międzynarodowe konsorcjum kierowane przez Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, złożone jest z organizacji akademickich, technologicznych i analitycznych z Finlandii, Litwy, Niderlandów i Polski: Uniwersytet Warszawski i Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, a także międzynarodowe: Debunk.org – niezależny litewski think tank technologiczny; DROG – organizacja z siedzibą w Niderlandach, która koncentruje się na zwalczaniu dezinformacji, promowaniu umiejętności korzystania z mediów oraz wspieraniu bardziej świadomego i zaangażowanego globalnego społeczeństwa; Faktabaari, czyli fińska organizacja non-profit promująca sprawdzanie faktów i umiejętności korzystania z mediów.

X