Spotkanie z Vincentem Severskim – Rola oficerów wywiadu w trakcie konfliktów zbrojnych
17 maja, 2022
Seminar: India and Central Europe: Perceptions, Perspectives, Prospects
18 maja, 2022

W poniedziałek 16 maja 2022 odbył się ekskluzywny pokaz filmu Remember This o Janie Karskim. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy Wydziału z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego. W Auli im. prof. Jana Baszkiewicza zebrało się ponad 120 osób, aby obejrzeć film wyreżyserowany przez Jeffa Hutchensa & Dereka Goldmana.

Po projekcji odbyła się dyskusja na temat Świadectwa Jana Karskiego. Rola świadka w XXI wieku, w której wzięli udział:

• Eva Anisko, producentka filmu Remember This
  • Krystyna Budnicka, ocalona od zagłady, członkini Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu
  • Roman Kuźniar, prof. dr hab., kierownik katedry Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego
  • Agnieszka Lichnerowicz, reporterka radia TokFM

Panel dyskusyjny poprowadziła prof. dr hab. Agnieszka Bieńczyk-Missala, która była główną organizatorką z ramienia WNPISM.

Film, podobnie jak i przedstawienie oparty jest na życiorysie polskiego Emisariusza i stawia pytania o rolę jednostki w wydarzeniach historycznych, o kondycję człowieka, o naszą postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości, krzywdy. Mobilizuje do brania odpowiedzialność i zaangażowania w sprawy społeczne. W rolę Jana Karskiego wciela się nominowany do Oscara za film Good Night and Good Luck David Strathairn.

Wybór terminu pokazu filmu nie jest przypadkowy. 79 lat temu, 16 maja wysadzono w okupowanej Warszawie Wielką Synagogę na Tłomackiem. Tego dnia tragiczne powstanie w getcie warszawskim ostatecznie upadło.

Pokaz filmu uświetniła obecność wielu znamienitych gości, w tym Jeanne Briganti – attache ds. kultury Ambasady USA w Warszawie.