Studenci WNPiSM w Sejmie RP, Radzie m.st. Warszawy i na Giełdzie Papierów Wartościowych

dr Justyna Otto przekłada dyżur dydaktyczny
8 grudnia, 2022
#ABCuczciwości
12 grudnia, 2022

Grupa studentów z Indonezji, którzy przyjechali studiować na naszym Wydziale w ramach programu rządowego Indonezji IISMA (Indonesian International Student Mobility Awards) powoli kończy swój program nauczania na Uniwersytecie Warszawskim. W listopadzie i grudniu w ramach zajęć Political and Economic System of Poland studenci odbyli trzy wizyty studyjne.

Sejm RP

Pierwszą z nich było spotkanie w Sejmie RP w dniu 3.11.2022, gdzie studenci mogli zapoznać się z systemem politycznym RP i zwiedzić gmach Parlamentu. Zorganizowano również spotkanie z przewodniczącymi i wiceprzewodniczącymi grup parlamentarnych.

Obecni byli:
Paweł Bejda – Wiceprzewodniczący polsko-malezyjskiej grupy parlamentarnej
Krzysztof Gadowski – Przewodniczący polsko-indonezyjskiej grupy parlamentarnej
Ewa Kołodziej – Wiceprzewodnicząca polsko-indonezyjskiej grupy parlamentarnej
Grzegorz Napieralski – przewodniczący Polsko-Wietnamskiej Grupy Parlamentarnej

W spotkaniu udział wzięła również pani ambasador Indonezji w Polsce H.E. Anita Lidya Luhulima.

Rada Miasta i wiceprezydent m.st. Warszawy

Kolejnym wydarzeniem była wizyta w Radzie m.st Warszawy w Pałacu Kultury i Nauki w dniu 25.11.2022 roku. Gospodarzem spotkania był wiceprezydent m.st. Warszawy Tomasz Bratek. Studenci wysłuchali jego wykładu pod tytułem „Local government in Poland”. Po prezentacji studenci mieli okazję zadać pytania dotyczące funkcjonowania i zarządzania miastem stołecznym. Podzielili się również swoimi wrażeniami z pobytu w Warszawie. Po spotkaniu studenci zostali zaproszeni do zwiedzenia ostatniego piętra Pałacu skąd mogli podziwiać panoramę Warszawy.

Giełda Papierów Wartościowych

W dniu 8.12.2022 studenci z Indonezji odwiedzili gmach Giełdy Papierów Wartościowych przy ulicy Książęcej. W czasie spotkania mogli na własne oczy przekonać się, jak funkcjonuje giełda. Gospodarzem spotkania była pani Aneta Dąbrowska z Fundacji GPW, która przyjęła i oprowadziła naszą grupę. W czasie spotkania studenci spotkali się również z dr Tomaszem Wiśniewskim, Wicedyrektorem Działu Rozwoju Produktów Informacyjnych i Wskaźników GPW. W czasie swojego wystąpienia zaprezentował on mechanizmy działania rynków kapitałowych, historię rozwoju giełdy oraz plany GPW na przyszłość. Spotkanie zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi.

Koordynatorem przedmiotu i wizyt był dr Łukasz Gołota.

X