Seminarium: „Zapobieganie i zwalczanie handlu ludźmi do celów handlu ludźmi w celu wykorzystywania do pracy”
20 czerwca, 2023
Prof. Zbigniew Lasocik był gościem podcastu p. Przemka Górczyka
2 sierpnia, 2023

pl

Dzień 30 lipca został ustanowiony Światowym Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi w 2013 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Corocznie święto odbywa się pod innym hasłem przewodnim, a w tym roku brzmi ono: „Dotrzyj do każdej ofiary handlu ludźmi, nie zostawiaj nikogo w tyle”. Handel ludźmi nazywany również współczesnym niewolnictwem może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu narządami, nielegalnej adopcji, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Według najnowszych szacunków Global Slavery Index (GSI) liczba ofiar różnych form współczesnego niewolnictwa na świecie wynosi 50 milionów. Najtrudniejsza sytuacja jest w krajach Azji i Bliskiego Wschodu. Ale także kraje rozwinięte, jak np. kraje UE, takie jak Polska, również borykają się z tym problemem. GSI szacuje, że liczba ofiar w Polsce w 2023 roku przekroczyła 200.000 co stanowi znaczący wzrost od ostatnich szacunków, które w 2020 roku oscylowały wokół 128.000. Jednocześnie, według oficjalnych danych polskiej Policji w 2022 roku w Polsce zostało zidentyfikowanych 141 ofiar handlu ludźmi. To pokazuje, że w przypadku Polski hasło tegorocznej kampanii jest szczególnie aktualne!

W polskich przepisach definicję handlu ludźmi można znaleźć w kodeksie karnym pod artykułem 115 paragraf nr 22. Natomiast przestępstwo handlu ludźmi zostało spenalizowane w art. 189a k.k. W myśl tych przepisów handel ludźmi jest zbrodnią, czyli czynem zagrożonym karą pozbawienia wolności od lat 3. Ponadto, polski ustawodawca przewiduje w październiku 2023 roku nowelizację zwiększającą maksymalny wymiar kary z lat 15 na 20. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa, co stanowi rzadkość. Handel ludźmi jest przestępstwem przeciwko wolności, rażąco naruszającym godność i prawa człowieka. Jednocześnie, ze względu na bardzo złożony charakter, jest to czyn niezmiernie trudny do wykrycia i udowodnienia.

A dlaczego POMARAŃCZA?
Akcja promowania POMARAŃCZA jako symbolu walki z handlem ludźmi i współczesnym niewolnictwem powstała z inicjatywy Ośrodka Badań Handlu Ludźmi UW w 2020 roku a jej celem było zwiększenie świadomości na temat tego zjawiska. Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy, inspirujący do walki o niezależność i wolność. Jest wezwaniem do zwrócenia uwagi. Budzi uczucie siły i energii a także symbolizuje przemianę.

X