Wizyta profesora wizytującego z Czarnogóry w CE UW w ramach grantu UW – IDUB

Warsztaty „Role of Culture in Times of War and Post-war Reconstruction: the Case of Ukraine”
5 czerwca, 2023
Seminarium „ASEAN – dimensions of cooperation” / 15.06.2023
7 czerwca, 2023

W dniach 29 maja – 3 czerwca w Centrum Europejskim oraz na WNPiSM UW gościł prof. dr Mehmedin Tahirovic z Uniwersytetu Donja Gorica w Podgoricy. Centrum Europejskie UW otrzymało w wewnętrznym systemie grantowym w ramach Działania IV. 3.1. (program IDUB) dofinansowanie przyjazdu prof. Tahirovica.

Profesor Tahirovic odbył dla studentów CE UW oraz WNPISM UW wykłady związane z zakresu problematyki bezpieczeństwa narodowego, polityki regionalnej  na Bałkanach oraz geopolitycznych realiów Europy Południowo-Wschodniej.

Spotkał się także z władzami Centrum Europejskiego UW (dyrektorem CE UW, dr. hab. Kamilem Zajączkowski oraz redaktorem naczelnym czasopisma naukowego CE UW, „Studia Europejskie – Studies in European Affairs”, dr. Arturem Adamczykiem) oraz WNPiSM (z dziekanem, dr. hab. Danielem Przastkiem oraz prof. Jackiem Wojnickim).

W ramach wizyty odbyło się także seminarium naukowe pt. Wielowymiarowość wyzwań geopolitycznych regionu Bałkanów dla bezpieczeństwa Europy – organizowane przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego przy patronacie Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.

Profesor Tahirovic odbył także spotkanie z dyrektorem CE UW oraz Paniami: Beatą Mielcarz i Adą Śniadowską. Spotkanie dotyczyło realizacji projektu MSZ (w ramach grantu „Dyplomacja publiczna 2023”) i dalszej współpracy międzynarodowej.

Odbyło się także spotkanie w MSZ, profesora Tahirovica, dr hab. K.Zajączkowskiego, prof. Wojnickiego, dr. Adamczyka z Patrykiem Błaszczakiem, Zastępca Dyrektora ds. Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz Ambasadorem Wojciechem Tycińskim (byłym Ambasadorem RP w Czarnogórze, obecnie pracownikiem MSZ)

Wszystkie zakładane cele we wniosku IDUB zostały zrealizowane, tj.: zacieśnianie kontaktów naukowych pomiędzy naszymi uczelniami, rozpoczęcie współpracy bilateralnej między uczelniami w Podgoricy a UW.

Koordynatorem wizyty był dr hab. Kamil Zajączkowski (dyrektor CE UW) oraz prof. Jacek Wojnicki (Kierownik Katedry Systemów Politycznych WNPISM UW).