Delegacja WNPiSM UW na CBEES Annual conference 2023 „The War and Its Effects”
27 listopada, 2023
Prezentacja książki Ambasadora Tomasza Orłowskiego / 8.12.2023 r.
1 grudnia, 2023

W drugiej połowie 2023 r. WNPiSM UW zacieśnił współpracę z uczelniami ze Sri Lanki. Podczas wizyty studyjnej dr hab. Doroty Heidrich, pełnomocnika Dziekana ds. rozwoju studiów anglojęzycznych oraz dr. hab. Jakuba Zajączkowskiego, pełnomocnika Dziekana ds. międzynarodowych projektów badawczych i współpracy międzynarodowej na Sri Lance w dn. 9-15 września 2023 r. odbyły się spotkania z badaczami, studentami, przedstawicielami władz dwóch uczelni: University of Colombo i University of Jaffna.

Z University of Colombo WNPiSM współpracuje od 2019 r., kiedy zostało podpisane Memorandum of Understanding między Wydziałem i Department of International Relations, Faculty of Arts UC. Podczas wizyty Profesor Dorota Heidrich i Prof. Jakub Zajączkowski rozmawiali o zacieśnieniu współpracy badawczej i wymiany studenckiej, wspólnych projektach badawczych m.in. z: Vice Chancellor of University of Colombo (rector) Profesorem H.D. Karunaratne; Dziekanem Faculty of Arts Profesorem L. Manawadu;  Dyrektorem Department of International Relations Profesorem Chaminda Padmakumara oraz Profesor Manisha  Wanasinghe-Pasqual z Department of International Relations i Sashika Manoratne, kierownikiem Biura Współpracy z Zagranicą UC. Podczas rozmów z przedstawicielami UC uzgodniono, że zostanie podpisana umowa o współpracy oraz umowa o wymianie studenckiej między WNPiSM i Department of International Relations, która jest obecnie procedowana. Podczas spotkania z władzami i badaczami z Department of IR zaplanowano także wspólne inicjatywy naukowe i dydaktyczne na przyszły rok dotyczące wspólnych seminariów, wykładów, publikacji (m.in. seminarium oraz wykłady na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Prof. Manisha  Wanasinghe-Pasqual). Rozmawiano także o współpracy w zakresie prac doktorskich.

Ponadto pracownicy Wydziału wzięli aktywny udział w konferencji naukowej organizowanej przez University of Colombo INCoRe 2023 pt. “Geopolitics of Regionalism” (9-10 września 2023 r.). Podczas konferencji Prof. Zajączkowski przedstawił referat nt. “The War in Ukraine- Implication and Consequences for the Global South”, a Prof. Heidrich na temat ‘The War in Ukraine and it legal consequences on the Liberal International Order’.

Program Konferencji

O wizycie pracowników Wydziału na UC I współpracy obydwu uczelni można dowiedzieć się w mediach na Sri Lance: https://www.youtube.com/live/k3pUQdd6bLUsi=oy54bsrCe0jLmDVV&t=640

W trakcie wizyty na University of Jaffna, dr hab. Dorota Heidrich oraz dr hab. Jakub Zajączkowski spotkali się z: Vice Chancellor (rector) Profesorem Sivakolundu Srisatkunarajah, Dziekanem the Faculty of Arts Profesorem S. Raguram I Dyrektorem the Department of Political Science K.T. Ganeshalingam. Podczas rozmów z przedstawicielami UJ uzgodniono, że zostanie podpisana umowa o współpracy oraz umowa o wymianie studenckiej między WNPiSM i Department of Political Science, która jest obecnie procedowana. Podczas seminariów z udziałem badaczy i studentów prof. Zajaczkowski przedstawił referat na temat ‘The War in Ukraine and it Implication to the Indo-Pacific Region’, a prof. Heidrich na temat ‘Process of Transitional Justice’.

Podczas wizyty na Sri Lance pracownicy Wydziału spotkali się także z analitykami z głównego ośrodka badawczego na Sri Lance w zakresie stosunków międzynarodowych The Lakshman Kadirgamar Institute (LKI) of International Relations and Strategic Studies.