Indonesian Day in Warsaw
16 listopada, 2021
„Nowy Długi Marsz, Chiny ery Xi Jinpinga” – spotkanie i debata z prof. Bogdanem Góralczykiem
17 listopada, 2021

Wyjazd naukowy studentów studiów regionalnych (magisterskie stosunki międzynarodowe, II rok, ścieżka bliskowschodnio-afrykanistyczna) oraz OGUNu na Podlasie, 6-7 listopada

W dniach 6-7 listopada 2021 grupa studentów ścieżki bliskowschodnio-afrykanistycznej oraz OGUNu wraz z dr Anną Solarz miała okazję poznać bogactwo polskiego Podlasia i zbliżyć się nieco kulturowo do Bliskiego Wschodu i Afryki.
Odwiedziliśmy cztery miejscowości: Tykocin (m.in. wielką synagogę i barokowy kościół św. Trójcy), Białystok (w tym najważniejsze dla społeczności żydowskiej miejsca, które przybliżył nam p. dr Tomasz Wiśniewski), Supraśl (m.in. Monaster Zwiastowania i położone w nim obie cerkwie, muzeum ikon oraz kościół poewangelicki) oraz Bohoniki (tatarski meczet i mizar).

Wzięliśmy udział w liturgii prawosławnej i katolickiej. Spotkaliśmy się z przedstawicielami społeczności prawosławnej i tatarskiej w Polsce, a także – dzięki uprzejmości p. dr Magdaleny Ickiewicz-Sawickiej – na Politechnice Białostockiej z grupą studentów z Turcji, Egiptu, Algierii i Maroka, którzy opowiadali o miejscach z których pochodzą, w tym o roli religii w ich krajach.

Mieliśmy okazję spróbować smaków kuchni żydowskiej (restauracja Tejsza w Tykocinie) oraz tatarskiej (restauracja Tatarynka w Supraślu) i porozmawiać z gospodarzami tych miejsc o ich historii. Podczas podróży dalej realizowaliśmy program zajęć, gdyż wyjazd odbywał się w ramach przedmiotu Religia na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Dziękujemy serdecznie Władzom Wydziału za pomoc w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia, które długo będziemy wspominać!