Relacja z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej – 95 lat Kobiet w Policji
26 lutego, 2020
US ELECTION 2020 - a look from the inside - conversation
Zaproszenie na dyskusję – US ELECTION 2020 – a look from the inside
28 lutego, 2020

4 marca na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się wykład prezydenta Islandii, Gudniego Th. Jóhannessona, zatytułowany „Defending Asgard, independence and human rights. The use of history in current affairs”. Wykład zorganizowano z inicjatywy Rektora UW – jest on częścią oficjalnej wizyty prezydenta Islandii w Polsce.

Gudni Th. Jóhannesson przed objęciem urzędu prezydenta Islandii w 2016 r. był profesorem historii na Uniwersytecie Islandzkim. Jest cenionym autorem książek historycznych, ma też za sobą doświadczenia dziennikarskie.

„Historia jest potężnym narzędziem. Narody szukają wspólnej przeszłości, wspólnego dziedzictwa i kultury, które mogą napełnić ludzi dumą i poczuciem jedności. Żaden jednak naród nie może pochwalić się nieskazitelną reputacją, przeszłością bez błędów, grzechów i nieprawości. Wciąż niektórzy przywódcy i liderzy wykorzystują własną wersję historii jako argument dla swoich bieżących potrzeb, wciąż niektóre grupy społeczne nadużywają historii dla swych własnych celów.” W swoim wykładzie prezydent Islandii odniesie się do dobrych i złych stron wykorzystywania historii we współczesnych działaniach.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.15 w Sali Senatu UW w Pałacu Kazimierzowskim (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Wykład, zakończony sesją pytań, odbędzie się w języku angielskim. Liczba miejsc ograniczona.

X