Termin wydarzenia: 25 stycznia 2024 roku godz. 13.00-15.00, Aula prof. Jana Baszkiewicza, WNPiSM UW
Wprowadzenie
Rewolucja Przemysłowa 4.0 staje się faktem i choć procesy, które łącznie nazywam transformacją technologiczną czyli cyfryzacja, robotyzacja i automatyzacja oraz sztuczna inteligencja z dnia na dzień jest coraz bardziej obecna w naszych firmach, w usługach publicznych, wreszcie w życiu codziennym, ale wciąż nie odczuwamy jeszcze jej dominującego wpływu na gospodarkę i społeczeństwo. Z perspektywy Polski rzeczywistość zmienia się powoli, choć na szczęście coraz chętniej rozmawiamy o tym w przestrzeni publicznej, a także w codziennych rozmowach. Zadaniem nauki jest bardziej wnikliwie obserwować i opisywać zjawiska – także z perspektywy gospodarki i społeczeństwa, zwłaszcza tych znacznie bardziej zaawansowanych w transformacji technologicznej i prognozować jakie realne problemy staną przed gospodarką i rynkiem pracy wraz z przyspieszeniem zmian? Wreszcie jakie wyzwania stają realnie przed nami i jak najlepiej się do nich przygotować?
Swoją analizę rozpoczynam od omówienia zjawiska transformacji technologicznej i różnych jej aspektów oraz prezentacji postępów cyfryzacji, robotyzacji i automatyzacji w Polsce na tle Unii Europejskiej, USA i Azji Południowo Wschodniej. Mimo, że Polska jest jeszcze na początku drogi wyraźnie widać, że w wielu obszarach, zwłaszcza przemysłu, usług publicznych i komercyjnych, edukacji, technologia odgrywa coraz większą rolę. Bez wątpienia pandemia COVID przyspieszyła nasze myślenie o wykorzystaniu nowych technologii – od nauki i pracy zdalnej, cyfryzacji usług publicznych do automatyzacji i robotyzacji niektórych procesów. To przyspieszenie było główną inspiracją dla badań, które przeprowadziłem na przełomie 2021 i 2022 roku na próbie prawie 100 podmiotów gospodarczych. Celem badań była identyfikacja zaawansowania procesów transformacji technologicznej w polskiej gospodarce i plany z tym związane, ale także poznanie barier i problemów w planowaniu tych procesów, wreszcie wpływu ich na gospodarkę, rynek pracy i zatrudnienia. Badania ilościowe zostały pogłębione wywiadami jakościowymi z ekspertami z firm, odpowiedzialnymi na planowanie i wdrażanie tych procesów.
Dzięki badaniu mogę dziś podzielić się diagnozą stanu polskiej transformacji technologicznej oraz potencjalnego ich wpływu na pracowników i zatrudnienie. Mimo, że diagnoza nie identyfikuje jeszcze wielu niebezpieczeństw już dziś można wskazać problemy i wyzwania, z którymi powinniśmy się zmierzyć tu i teraz, aby uchronić się przed problemami, czy wręcz niechęcią społeczeństwa do nowych technologii. Moim zdaniem czekające nas zmiany gospodarcze wymagają gruntownego przygotowania w kilku obszarach:
– rynku pracy i polityki zatrudnienia,
– edukacji i kształcenia ustawicznego,
– nowego modelu zabezpieczenia społecznego,
– strategicznej polityki gospodarczej, wspierającej inwestycje w nowe technologie,
– przygotowania odpowiednich zmian prawnych i polityki informacyjnej.
Partner wydarzenia: Forum Automatyki i Robotyki Polskiej
Obowiązuje rejestracja: TUTAJ
Prezentacja wyników badań i wnioski
Prof. Jacek Męcina
Dyskusja panelowa z udziałem ekspertów
Prof. Anna Organiściak – Krzykowska, Uniwersytet Warmińsko Mazurski
Tomasz Haiduk, Prezes Forum Automatyki i Robotyki Polskiej, Związek Pracodawców (bio dostępne TUTAJ)
Daniel Wocial, Rada Interesariuszy WNPiSM
Prof. Gertruda Uścińska, WNPiSM Uniwersytet Warszawski
– Czy polska gospodarka pójdzie szybko, czy wolno drogą transformacji technologicznej i jak wyglądać będą te zmiany z perspektywy biznesu i społeczeństwa?
Jakie zagrożenia związane z transformacją technologiczną identyfikujemy dziś, a jakie wyzwania mogą się pojawić? Czy transformacja technologiczna może być odpowiedzią na wyzwania demograficzne?
Czy społeczeństwo jest przygotowane na te zmiany? Kto może czuć się bezpieczny, a kogo mogą dotknąć negatywne skutki transformacji technologicznej ?
Jak z tej perspektywy zmieniać politykę społeczną, aby nadążyć za zmianami i przygotować się do zmian?
Prezentacja możliwości robota – czy ten przykład napawa optymizmem? Czy transformacja technologiczna będzie służyć przede wszystkim człowiekowi?
Obowiązuje rejestracja: TUTAJ