Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW oraz Wydział Filozofii UW, Ambasada Francji w Polsce we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.
Marc-Antoine Eyl-Mazzega (IFRI)
Bartłomiej Kozek (UNEP/GRID Warszawa)
Julie Metta (KU Leuven)
Prowadzenie: Zuzanna Nowak (PISM)
23.11.2021 wtorek
godz. 16.45-18.15
Spotkanie, w języku angielskim, odbędzie się w formie hybrydowej.
Wydział Filozofii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 3, sala nr 4
On-line : https://us02web.zoom.us/j/86327225615 Meeting ID: 863 2722 5615
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem na to zgody.
Prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych obowiązujących na UW.
Więcej informacji: https://okf.uw.edu.pl/
Seminarium odbędzie się po niedawno zakończonej konferencji klimatycznej ONZ w Glasgow (COP26). Dodatkowo spotkanie wpisuje się w Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (20-28/11/2021). Zaproszeni goście pragną zastanowić się nad przyszłością Europejskiego Zielonego Ładu (EU Green Deal). Przedstawiona zostanie perspektywa Polski i Francji na kwestie związane z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym oraz ochroną życia ludzkiego, zwierząt i roślin, przy jednoczesnym wsparciu transformacji energetycznej na rzecz czystych technologii, a także oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.
Prelegenci dyskutować będą także nad celami i zadaniami budowy gospodarki o obiegu zamkniętym oraz jej roli w zakresie łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do ich skutków.
NOTY BIOGRAFICZNE
Marc-Antoine Eyl-Mazzega – dyrektor Centrum Energetyki i Klimatu Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (IFRI) w Paryżu. Doktor Instytutu Studiów Politycznych w Paryżu. Pracował w Międzynarodowej Agencji Energetycznej, gdzie odpowiadał w szczególności za Rosję i Afrykę Subsaharyjską. Zajmował się głównie analizami gazu i ropy w tych obszarach oraz w relacjach instytucjonalnych. Pracował również w Fundacji Roberta Schumana, gdzie zajmował się sytuacja na Ukrainie.
Bartłomiej Kozek – kierownik Działu Zielonej Transformacji UNEP/GRID Warszawa. Specjalizuje się w kwestiach, związanych z kryzysem klimatycznym oraz sposobach na jego rozwiązanie, gospodarką o obiegu zamkniętym oraz budową przyjaznych dla ludzi i środowiska miast. Szczególnie istotne jest dla niego łączenie polityki środowiskowej i społecznej w duchu trwałego, zrównoważonego rozwoju oraz budowa innowacyjnej, zielonej gospodarki. Autor tekstów oraz współautor opracowań, poruszających ww. tematykę, takich jak „Zielony Nowy Ład w Polsce”, „Zielony Nowy Ład społeczny”, materiałów o podatkach ekologicznych oraz wpływie zmian klimatu na zdrowie publiczne w przewodnikach Krytyki Politycznej. Polski korespondent magazynu „Green European Journal”.
Julie Metta – doktorantka w Laboratorium ds. klimatu i zrównoważonego rozwoju Uniwersytetu Katolickiego w Lowanium. Jej badania koncentrują się na innowacyjnych scenariuszach ekonomicznych w celu oceny potencjału gospodarki o obiegu zamkniętym. Stanowi to część projektu Horyzont 2020 „Pop – Maszyna”. Ukończyła studia magisterskie z inżynierii nowej energii i zmian klimatycznych (2014 – INSA Strasbourg, Francja). Pracowała jako Asystentka naukową w City University of Hong Kong. Jest zaangażowana w multidyscyplinarne i międzynarodowe projekty wspierające zrównoważone rozwiązania. Jej badania koncentrują się na gospodarce o obiegu zamkniętym i ekonomii środowiska.
Zuzanna Nowak – analityk ds. energii i klimatu w programie Sprawy Globalne w PISM. Ukończyła studia we francuskim Instytucie Studiów Politycznych (Sciences Po Paris) na kierunku Bezpieczeństwo międzynarodowe ze specjalizacjami Energia międzynarodowa oraz Wspólnota Niepodległych Państw (2012). Absolwentka Kolegium Europejskiego w Brugii na kierunku Polityka i administracja Unii Europejskiej (2013). Wiedzę i doświadczenie zawodowe zdobywała pracując dla różnych interesariuszy branży energetycznej (m.in. organizacji międzynarodowej, ośrodka naukowo-badawczego, biznesu)