Raport: Społeczna percepcja migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd M. Morawieckiego oraz podległe służby na terenie obszaru przygranicznego z Białorusią
2 lutego, 2022
Okrągły Stół zorganizowany przez studentów – sprawozdanie
11 lutego, 2022

pl

Pani Profesor Grażyna Michałowska (1947-2022) – wspomnienie

Trudno jest dobrać właściwe słowa kiedy odchodzi ktoś Bliski, komu zawdzięcza się nie tylko niezwykłą przyjacielską serdeczność, wsparcie, życzliwość i uśmiech w trudnych momentach, ale także – w przypadku wielu z nas – naukową drogę. Odeszła od nas Pani Profesor Grażyna Michałowska (1947-2022).

Pani Profesor Grażyna Michałowska była dla społeczności badaczy stosunków międzynarodowych w Polsce jedną z kluczowych postaci. Związana przez większość życia z powstałym w 1976 roku Instytutem Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego wprowadziła do polskich badań tematykę kultury, była pionierką badań nad międzynarodowymi stosunkami kulturalnymi, którym poświęciła większość swojej zawodowej drogi. Interesowała się także i badała problematykę praw człowieka, w tym ich uwarunkowań kulturowych. Do jej najważniejszych monografii należały: Zmienność i instytucjonalizacja międzynarodowych stosunków kulturalnych (Warszawa 1991), Ochrona praw człowieka w Radzie Europy i Unii Europejskiej (Warszawa 2007), Problemy ochrony praw człowieka w Afryce (Warszawa 2008) oraz Kultura w stosunkach międzynarodowych (współredaktorka naukowa, t. I i II – Warszawa 2013, 2014). Jej ostatnią publikacją, stanowiącą podsumowanie jej życiowego dorobku była monografia UNESCO. Sukcesy, porażki, wyzwania, Scholar 2020.

Wiele lat kierowała Zakładem Studiów Pozaeuropejskich, a następnie Zakładem Prawa i Instytucji Międzynarodowych w Instytucie Stosunków Międzynarodowych. W 2009 zwieńczyła swoją karierę naukową uzyskując tytuł naukowy profesora.

Zapamiętamy ją jednak nie tylko jako znakomitą badaczkę. W naszych sercach zostanie przede wszystkim jako wspaniała Przyjaciółka, Promotorka i Mentorka. Taka, która pielęgnowała naukowe przyjaźnie, śledziła losy swoich wychowanek, wspierała i kibicowała młodym naukowczyniom i naukowcom. Zapamiętamy ją wszyscy z nieodłącznym papierosem w ręku, uśmiechem i często ironicznym, ciepłym komentarzem na ustach. Nic nie wypełni pustki, jaką po sobie zostawiła. Zostanie jednak nasza wdzięczna pamięć.

Rodzinie Pani Profesor przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia.

Dziekan WNPiSM,

przyjaciele i wychowankowie z Wydziału i Uniwersytetu,

oraz cała społeczność Wydziału

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 16 lutego (środa) o godz. 13.30 na ul. Tanecznej 65 w Warszawie w Kościele Św. Zofii Barat

X