Prof. John J. Mearsheimer na Uniwersytecie Warszawskim
Tłumy na wykładzie prof. Johna J. Mearsheimera
20 stycznia, 2020
IV spotkanie Konsorcjum Akademickich Zakładów Studiów Strategicznych (i Bezpieczeństwa)
22 stycznia, 2020
Zdjęcie z III panelu - I Ogólnopolskie seminarium naukowe – 30 lat przemian ustrojowych w Polsce i w Europie Środkowej

17 stycznia 2020 roku Katedra Systemów Politycznych zorganizowała I Ogólnopolskie seminarium naukowe– 30 lat przemian ustrojowych w Polsce i w Europie Środkowej. Seminarium otworzył Prodziekan Dr Łukasz Zamęcki.

Pierwszy panel ustrojowy – zmiany ustrojowe w Polsce – od PRL do III RP -prowadził dr hab. Tomasz Słomka. Panelistkami były – prof. Agnieszka Kasińska-Metryka z UJK w Kielcach oraz dr hab. Katarzyna Leszczyńska z UMCS w Lublinie.

Zdjęcie z I panelu I Ogólnopolskie seminarium naukowe– 30 lat przemian ustrojowych w Polsce i w Europie Środkowej

Drugi panel był poświęcony zmianom na scenach politycznych – ewolucja polskiej sceny partyjnej od fragmentaryzacji do dwublokowości. Panel prowadziła dr Anna Materska-Sosnowska. W panelu brali udział: dr hab. Anna Pacześniak z UWr, dr Maria Wincławska z UMK w Toruniu oraz dr hab. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Z kolei trzeci panel miał charakter komparatystyczny – zmiany ustrojowe w państwach regionu – pomiędzy demokracją a autorytaryzmem. Panelowi przewodniczył prof. Jacek Wojnicki, kierownik Katedry Systemów Politycznych. Do panelu zaproszono: prof. Marka Bankowicza z UJ w Krakowie, prof. Tadeusza Czekalskiego z UJ, prof. Adama Koseskiego z Akademii Humanistycznej w Pułtusku, dr Roberta Rajczyka z UŚ w Katowicach oraz Dominika Héjj z UKSW w Warszawie.