Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC 2019

Erasmus Days na Uniwersytecie Warszawskim!
25 listopada, 2019
Reprezentacja studentów WNPiSM podczas międzynarodowego dnia na Uniwersytecie Kyungbook w Korei
25 listopada, 2019

plen

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych #HumanDOC 2019

24 listopada 2019 r. uroczystą galą i wręczeniem nagród zakończyła się trzydniowa X edycja MFFD #HumanDOC. Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych (a wcześniej Instytut Stosunków Międzynarodowych WNPiSM) jest partnerem merytorycznym Festiwalu #HumanDOC już po raz dziewiąty. Za decyzją o rozpoczęciu i kontynuacji współpracy kryje się wiara w sens szeroko rozumianej edukacji i popularyzacji nauki, z jednoczesnym docenieniem roli filmu dokumentalnego jako skutecznego narzędzia w docieraniu do szerszego odbiorcy. WNPiSM oraz jego przedstawiciele  mają świadomość, że stawianie czoła wyzwaniom, które niesie ze sobą współczesność – kwestiom tak ważnym jak np. rozwój społeczny, migracje, prawa człowieka, szeroko rozumiane problemy bezpieczeństwa międzynarodowego – wymaga zrozumienia i współpracy nie tylko na poziomie międzypaństwowym i instytucjonalnym, ale również  lokalnym i międzyludzkim. W prezentowanych podczas Festiwalu #HumanDOC produkcjach problemy globalne osadzone są w kontekstach lokalnych, co umożliwia widzowi głębokie zrozumienie i analizę wyzwań współczesnego świata.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu #HumanDOC zaprezentowane zostały dokumenty autorów międzynarodowych i polskich. WNPiSM sfinansował nagrodę specjalną, która przyznana została dla filmu “Na rozkaz prezydenta” w reżyserii Olivera Sabrila. W uzasadnieniu werdyktu dr Dorota Heidrich podkreśliła wielowarstwowość historii opowiedzianej w dokumencie i podziękowała jego twórcom za uwrażliwiania widzów na problemy i wyzwania wynikające z nielegalnego handlu narkotykami. Nagrodę Grand Prix dla najlepszego filmu zagranicznego, ufundowaną ze środków programu Polska Pomoc (MSZ RP). otrzymał obraz “Kifaru” w reżyserii Davida Hambridge’a. Grand Prix dla najlepszego filmu polskiego uhonorowany został dokument “In touch” w reżyserii Pawła Ziemilskiego.

W pierwszym dniu Festiwalu dr Justyna Nakonieczna-Bartosiewicz przygotowała wprowadzenie do filmu “Klątwa obfitości”oraz poprowadziła spotkanie z reżyserką, Ewą Ewart. Dr Dorota Heidrich zaś, w drugim dniu festiwalowym, poprowadziła spotkanie z reżyserem dokumentu “Kibera: historia slumsów”, Martinem Pavem.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja HumanDOC, zaś wydarzenie współfinansuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (Program Polska Pomoc), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami Festiwalu są, obok WNPiSM, m. in. Austriackie Forum Kultury, Region Walonia-Bruksela, Fundacja WWF, ZOO Wrocław, vod.pl. Na platformie vod.pl do końca roku kalendarzowego część dokumentów festiwalowych prezentowana jest bezpłatnie.

Poniżej fotorelacja, fot. Mariusz Michalik