Udział prof. Zbigniewa Lasocika w programie „Superwizjer” TVN24
31 października, 2023
VIII zjazd Studiów Podyplomowych dla Funkcjonariuszy Straży Granicznej
24 listopada, 2023

W dniach 7-10 listopada Kierownik Ośrodka Badań Handlu Ludźmi prof. Zbigniew Lasocik przebywał w Gwinei. Celem podróży było zainicjowanie współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim oraz gwinejskimi uczelniami wyższymi. Misja miała wyjątkowy, bo zupełnie pionierski charakter. Wyjazd był finansowany z dwóch źródeł: środki IDUB oraz środki własne Wydziału NPiSM.

Aby zagwarantować większą efektywność przyszłej współpracy prof. Lasocik spotkał się także z władzami edukacyjnymi Gwinei, w tym z zastępcą Minister Szkolnictwa Wyższego, Sekretarzem Generalnym tego resortu dr Facinet Conte. Z rozmów wynika, że najważniejszym problemem edukacji wyższej w Gwinei jest brak kadry ze stopniami naukowymi. Prof. Lasocik spotkał się także z przedstawicielami gwinejskiego MSZ, którzy zapewnili o wsparciu wszelkich inicjatyw w zakresie badań oraz wymiany kadry.

Jednak kluczowe znaczenie miały spotkania z władzami uczelni wyższych, w tym z jedną uczelnią państwową i dwoma prywatnymi. W każdym przypadku w spotkaniach uczestniczyli rektorzy uniwersytetów, ich zastępcy, ale także szefowie jednostek organizacyjnych. Prof. Lasocik miał również liczne okazje rozmawiać ze studentami, a także uczestniczyć w zajęciach.

Planowana jest rewizyta przedstawicieli Gwinei w Polsce.