Dnia 16 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci. Z tej okazji Ośrodek Badań Handlu Ludźmi Uniwersytet Warszawski Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW Uniwersytet Warszawski zorganizował na Uniwersytecie dwa wydarzenia.
Pierwsze odbyło się na dziedzińcu Kampusu Głównego UW i polegało na zwróceniu uwagi na problem handlu ludźmi i handlu dziećmi oraz na wręczaniu soku z pomarańczy. To już w jakimś sensie nasza tradycja. A dlaczego pomarańcza? Ponieważ jest ona symbolem walki z handlem ludźmi i współczesnym niewolnictwem. Natomiast „Akcja pomarańcza” powstała kilka lat temu z inicjatywy Ośrodka Badań Handlu Ludźmi UW, w ten niecodzienny sposób chcemy budować świadomość ludzi na temat problemu handlu ludźmi. Zaś pomarańcza dlatego, że pomarańczowy to kolor ostrzegawczy, zwracający uwagę, inspirujący do walki o niezależność i wolność. To kolor, który daje poczucie siły i energii, a także symbolizuje przemianę.
Drugim wydarzeniem było seminarium naukowe pt. Dlaczego ciągle musimy obchodzić Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci? w którego trakcie troje ekspertów wygłosiło następujące referaty:
Emily Martinez Roca, Sekretarz ds. Praw Człowieka, U.S. Embassy Warsaw, referat pt.: U.S. Diplomatic efforts to monitor and combat child trafficking
nadkom. Monika Matyjewicz, Wydział do Walki z Handlem Ludźmi, Biuro Kryminalne, Komenda Główna Policji Polska Policja, referat: Modus operandi działania sprawców handlu dziećmi – studium przypadku
red. Magdalena Gwóźdź, Reporterka TVN Discovery Polska, referat: Dziecko niewolnik – ofiara ludzi czy systemu?
Seminarium zakończyła dyskusja, którą moderował dr Łukasz Wieczorek z Ośrodka Badań Handlu Ludźmi Uniwersytetu Warszawskiego.