Dr hab. Hanna Schreiber otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Sieć Katedr UNESCO powitała nową Katedrę ds. publicznych i globalnych procesów zarządzania niematerialnym dziedzictwem kulturowym
22 kwietnia, 2024
Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci
23 kwietnia, 2024

plen

18 kwietnia br. w Zamku Królewskim w Warszawie, podczas uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków oraz 70-lecia Konwencji haskiej o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego z 1954 roku, odbyło się wręczenie odznaczeń dla osób zasłużonych dla bezpieczeństwa dziedzictwa kultury. Wśród uhonorowanych znalazła się dr hab. Hanna Schreiber, która otrzymała z rąk sekretarz stanu w MKiDN, Generalnego Konserwatora Zabytków, Bożeny Żelazowskiej odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Prof. Schreiber została uhonorowana zwłaszcza za wkład w zapewnienie bezpieczeństwa dziedzictwa kultury w ramach misji stabilizacyjnej Wojska Polskiego w Iraku i Afganistanie, przygotowanie programu szkolenia dla żołnierzy z tego obszaru oraz współuczestnictwo w badaniach dotyczących świadomości międzykulturowej w operacjach wielonarodowych, oraz znaczenia kultury w operacjach wojskowych.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, obchodzony na całym świecie 18 kwietnia, ustanowiony został przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych dat o znaczeniu dla całego świata. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów był jubileusz 30-lecia pierwszych pomników historii oraz 70-lecie Konwencji o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego z 14 maja 1954 roku.
Prof. Hanna Schreiber i Sekretarz Stanu MKiDN Bożena Żelazowska, po przyznaniu odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej” podczas Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, 18 kwietnia 2024 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.