Zakończenie studiów podyplomowych dla funkcjonariuszy Straży Granicznej

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa
5 grudnia, 2023
Konsorcjum Academic U7 – badania sytuacji kryminologicznej w powojennej Ukrainie
7 lutego, 2024

W dniach 12-14 stycznia 2024 r. odbył się ostatni zjazd Studiów Podyplomowych dla funkcjonariuszy operacyjno-śledczych Straży Granicznej pn. Wzmocnienie potencjału SG w trakcie realizacji czynności operacyjno-śledczych w obszarze zwalczania zorganizowanej przestępczości międzynarodowej. W trakcie tego zjazdu słuchacze przystąpili do egzaminu końcowego.

Natomiast kluczowym elementem naukowym Studiów była konferencja zamykająca pt. Przestępczość zorganizowana, ale czy zorganizowana reakcja służb państwowych?  Uroczystego otwarcia konferencji dokonali:

1. gen. bryg. SG dr Piotr Boćko – Rektora-Komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej
  2. płk SG Piotr Rosłaniec – Dyrektor Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej
  3. prof. dr hab. Zbigniew Lasocik – Kierownik Ośrodka Badań Handlu Ludźmi Uniwersytetu Warszawskiego (jednocześnie kierownik studiów podyplomowych)

W trakcie trzech paneli tematycznych:

1. Społeczno-prawne warunki kontroli przestępczości zorganizowanej, w tym głównie środkami pracy operacyjnej,
  2. Międzynarodowe podmioty zaangażowane w zwalczanie przestępczości zorganizowanej oraz współdziałanie w tym zakresie ze Strażą Graniczną – ograniczenia w pracy operacyjnej,
  3. Biały wywiad oraz inne formy pracy operacyjnej jako elementy pozyskiwania informacji na temat członków zorganizowanych grup przestępczych, zostały poruszone wątki dotyczące współpracy krajowych organów ścigania z międzynarodowymi instytucjami, kwestia wymiany informacji pomiędzy krajowymi i zagranicznymi organami ścigania, czy też kwestia białego wywiadu, jako jednej z form pracy operacyjnej.

Referaty wprowadzające do dyskusji wygłosili m.in. dr Piotr Potejko(UW), dyr. Seweryn Stopa (EUROPOL), kpt. mgr inż. Marcina Krajewskiego (GROM). Natomiast moderatorami poszczególnych części konferencji byli prof. dr hab. Zbigniew Lasocik (OBHL UW), dr Łukasz Wieczorek (OBHL UW) oraz dr Piotr Potejko (WNPiSM UW).

Zjazd zakończyła uroczystość wręczenia słuchaczom świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz pamiątkowych statuetek.