Seminar: The End of Anglo-America? Implications for International Order

„Kryzys przychodzi nagle. Długotrwałe a gwałtowne bezrobocie” – nowa książka dr Ewy Flaszyńskiej
24 maja, 2021
Informacja
Wyróżnienie dla naszego studenta w XXXII Konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską
25 maja, 2021

plen

Katedra Studiów Regionalnych i Globalnych zaprasza na seminarium The End of Anglo-America? Implications for International Order. Seminarium z udziałem prof. Profesor Barry Buzan (członek British Academy, emerytowany profesor w London School of Economics and Political Science).

Seminarium odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom w dniu 26 maja 2021 r. o godz. 17.00-18.30.

Link:

Paneliści:

prof. Barry Buzan

prof. dr hab. Edward Haliżak,

dr hab.  Dorota Heidrich,

Prowadzenie:
dr hab. Jakub Zajączkowski

W czasach wzrostu roli Chin rosną wyzwania dla międzynarodowego porządku liberalnego. Toczy się wiele debat na temat roli Stanów Zjednoczonych i szeroko rozumianego Zachodu w kształtowaniu nowego porządku globalnego. Podczas seminarium prof. Barry Buzan poprowadzi dyskusję na temat roli USA i Zachodu w stosunkach międzynarodowych w kontekście pojawiających się nowych wyzwań. Jego komentarze skupią się w szczególności na zanikających perspektywach dalszego anglo-amerykańskiego przywództwa w stosunkach międzynarodowym, w oparciu o rozdział z Michaelem Coxem (2021) „The End of Anglo-America?” W książce która zostanie opublikowana w bieżącym roku, pod redakcją Cornelię Navari i Tonny Brems Knudsen , Power Shift in English School Perspective. Profesor Edward Haliżak i prof. Dorota Heidrich wystąpią w roli dyskutantów i odniosą się do głównych tez. Po czym rozpocznie się sesja pytań i komentarzy otwarta dla wszystkich uczestników. Podczas seminarium zajmiemy się czterema głównymi pytaniami: co oznacza termin  angloameryka i czy nadal jest adekwatny do ładu globalnego? Czy wartości promowane przez Zachód są nadal atrakcyjne dla świata? Jakie wartości może nadal oferować dzisiejszemu światu USA i Zachód? Jakie przeszkody i wyzwania stoją przed wartościami promowanymi przez Zachód?

Artykuł profesora Barry’ego Buzana i Michaela Coxa będzie dostępny dla wszystkich uczestników seminarium. (Prośba o kontakt mailowy z prowadzącym).

Spotkanie otworzy dr hab. Daniel Przastek, Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Seminarium poprowadzi dr hab. Jakub Zajączkowski.