Webinarium – Zmiana Globalnego Układu Sił a Przyszłość Odpowiedzialności za ochronę (R2P)

COVID
Zarządzenie nr 9/2020 Dziekana WNPiSM z dnia 05.11.2020 r.
5 listopada, 2020
Webinarium z Jane Connors
9 listopada, 2020
R2P

Katedra Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na webinarium pt. ZMIANA GLOBALNEGO UKŁADU SIŁ A PRZYSZŁOŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA OCHRONĘ (R2P), które odbędzie się w ramach Konsorcjum Akademickich Zakładów Studiów Strategicznych (i Bezpieczeństwa) 24 listopada 2020 r. o godz. 14:00. Zainteresowanych prosimy o wypełnienie, krótkiego formularza, który znajduje się TUTAJ. Przed spotkaniem otrzymacie Państwo link do wydarzenia na platformie Zoom.

Paneliści:

Agnieszka Bieńczyk-Missala (Uniwersytet Warszawski)

Artur Gruszczak (Uniwersytet Jagielloński)

Patrycja Grzebyk (Uniwersytet Warszawski)

Artur Wejkszner (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)

Moderacja:

Roman Kuźniar (Uniwersytet Warszawski)

W tym roku minęło 15 lat od przyjęcia przez społeczność międzynarodową zasady Odpowiedzialności za ochronę (R2P). Przyjęta w trakcie spotkania na szczycie ONZ zasada stała się wewnętrzną normą Organizacji. Stało się to w czasie jeszcze przyjaznym dla praw człowieka, w pełni rozkwitu liberalnego porządku międzynarodowego (LPM). Przypomnijmy, zgodnie z brzmieniem tej zasady z 2005 r. zgodzono się na – w ostateczności – użycie siły sytuacjach ciężkich i masowych naruszeń praw człowieka, w sytuacjach dramatów humanitarnych. Wraz z kryzysem, a może zmierzchem LPM w kryzysie znalazła się R2P. Stoi za tym przede wszystkim globalna zmiana układu sił na niekorzyść Zachodu. Czy ta zmiana musi pogrzebać R2P i sprawę międzynarodowej ochrony praw człowieka? Czy power politics nieuchronnie zwiększa prawdopodobieństwo naruszeń praw człowieka oraz usunięcia tej problematyki z agendy stosunków międzynarodowych?

Seminarium R2P