Z przyjemnością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Muzeum Narodowego w Kielcach ukazała się monografia naukowa w języku angielskim autorstwa prof. ucz. dr. hab. inż. Wiesława Cetery pt. „Polish Printing Industry. Progress, Pandemic, Prospects”. Wyniki badań zaprezentowane w monografii powstały podczas realizacji projektu IKONA*.
W opinii Krzysztofa Pindrala, prezesa Zarządu Heidelberg Polska Sp. z o.o.: „Autor podjął niesamowite wyzwanie, jakim jest opisanie branży poligraficznej od początku transformacji ustrojowej po czasy pandemii i jej wpływu na branżę. Przemysł poligraficzny jako chyba jedna z nielicznych branż stan obecny wypracował prawie od podstaw. W ciągu 30 lat przedsiębiorcy nie tylko zbudowali firmy od zera, lecz musieli także w tym czasie przejść kilka istotnych rewolucji technicznych, które definiowały na nowo reguły gry. Trzeba było stawić czoła konkurencji firm zagranicznych. A przed branżą są widoczne następne wyzwania: nieuchronny wzrost produktywności procesu wytwórczego, konieczność implementacji coraz bardziej wyrafinowanych systemów zarządzania, automatyzacja i robotyzacja wielu procesów (czyli elementy przemysłu 4.0), umiejętność korzystania z Big Data oraz podejmowania decyzji na podstawie tych danych. Jednocześnie trzeba być ciągle innowacyjnym. Próba ujęcia tego zagadnienia w postaci danych statystycznych wydawała się czymś karkołomnym. Autorowi doskonale się to udało”.
*Projekt IKONA – „Identyfikacja, KOlekcjonowanie i oceNA nieprzyjaznych operacji dezinformacyjnych w cyberprzestrzeni, prowadzonych w oparciu o narzędzia teleinformatyczne” współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość”. Beneficjenci: Centrum Rafinacji Informacji Sp. z o.o. i Uniwersytet Warszawski – Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Całkowita wartość projektu: 7.926.959 PLN; wartość dofinansowania: 6.605.669 PLN. Numer umowy: CYBERSECIDENT/489281/IV/NCBR/