Konferencja pt. Utowarowienie polityki vs polityka utowarowienia. Koncepcje – Praktyki – Konsekwencje / 16.05.2023

Wykład „Facing China: The Prospect for War and Peace”
10 maja, 2023
Dyskusji wokół książki „Rozpoczynanie badań. Jak wybrać ciekawy temat badawczy” z udziałem prof. Thomasa S. Mullaneya (Stanford University)
10 maja, 2023

Szanowni Państwo,

w imieniu Katedry Teorii Polityki i Myśli Politycznej WNPiSM UW zapraszamy do uczestnictwa w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. Utowarowienie polityki vs polityka utowarowienia. Koncepcje – Praktyki – Konsekwencje, która odbędzie się 16 maja w godz. 9:30 – 19:15 w sali 317 Gmachu Audytoryjnego. W konferencji można również uczestniczyć online.

PROGRAM KONFERENCJI

9:30, powitanie gości przez Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Uniwersytetu Warszawskiego, dr. hab. Daniela Przastka

9:45 – 11:45 SESJA I: UTOWAROWIENIE POLITYKI
(moderator: dr hab. Filip Pierzchalski)

1. prof. M. Karwat (WNPiSM UW), Polityka jako „obrót towarowy”. Model analityczny.
2. dr Piotr Łukomski (UWr), Reifikacja myślenia politycznego (myśli jako towar).
3. dr Krzysztof Świrek (IS UW), Urzeczowienie polityki – koncepcja Lukácsa a współczesny
proces polityczny.
4. mgr Tymoteusz Kochan (US), Urzeczowienie i krytyka krytyki utowarowienia.

11:45 –12:00 przerwa

12: 00–14:00, SESJA II: EKONOMIA POLITYCZNA UTOWAROWIENIA
(moderator: dr Maciej Kassner)
1. prof. Tadeusz Klementewicz (WNPiSM UW), Kres ery taniej przyrody. Energetyczne
i ekologiczne granice kapitalizmu.
2. dr Marta Olesik (ISP PAN), W słońcu kapitału – „ekonomia ogólna”, kapitalizm finansowy
i eksces wyobcowania.
3. dr Mikołaj Ratajczak (IFiS PAN), Kryzys prawa wartości opartej na pracy: strukturalny
mechanizm utowarowienia w późnym kapitalizmie.
4. mgr Tomasz Sosnowski (ISP PAN), W szczelinach między państwem a rynkiem.
Dar i maussowskie inspiracje w filozofii polityki.

14:00 –15:00 przerwa

15:00 – 16:30 DYSKUSJA PLENARNA wokół książki pt.:
M. Ziółkowski, R. Drozdowski, M. Baranowski, Utowarowienie w perspektywie
socjologicznej. Przejawy – dynamika – konsekwencje, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2022.

Prelegenci: prof. M. Ziółkowski (WS UAM), prof. Drozdowski (WS UAM), dr M. Baranowski (WS UAM)
Prowadzący: dr Maciej Kassner (WNPiSM UW), dr hab. Filip Pierzchalski (WNPiSM UW)

16:30 – 16:45 przerwa

16:45 – 19: 15 SESJA III. UTOWAROWIENIE W KULTURZE I DEBACIE PUBLICZNEJ
(moderator: dr hab. Filip Pierzchalski)
1. dr hab. Lech Szczegóła, prof. UZ (UZ), Polaryzacja rynku politycznego. Ideologiczny
marketing w populizmie pozornym.
2. dr hab. Magdalena Mikołajczyk (UWr), "Subskrybujcie mój kanał". Talenty handlowe ludzi
i państw.
3. dr hab. Agnieszka Rothert, prof. UW (WNPiSM UW), Monetyzacja i walka podjazdowa
w Sieci.
4. dr Przemysław Potocki (WNPiSM UW), Mieszkanie jako prawo człowieka czy dobro
rynkowe? Opinia publiczna w 2022 r. wobec polityki mieszkaniowej w Polsce.
5. mgr Feliks Tuszko (SDNS UW), Jakim towarem jest sztuka? Utowarowienie sztuki
w perspektywie strukturalizmu pragmatycznego.

19:15, zakończenie obrad