„100-lecie polskiej służby cywilnej” – podsumowanie konferencji

WNPISM solidaryzuje się z obywatelkami i obywatelami Ukrainy
26 lutego, 2022
Rekrutacja do programu Ambasadorzy Kariery UE
28 lutego, 2022

pl

W dniach 24-25 lutego br. na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „100-lecie polskiej służby cywilnej” która zgromadziła szeroką publiczność, licznych uczestników oraz badaczy administracji publicznej, którzy łączyli się m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy USA.

Konferencja w związku z trwającą pandemią miała formę hybrydową – część uczestników dyskutowała w panelach stacjonarnie (około 140 osób), ponad 100 uczestników wykorzystało możliwość łączenia się za pomocą platformy ZOOM, natomiast blisko 700 osób przysłuchiwało się konferencji za pośrednictwem lifu na wydziałowym kanale youtube.

Konferencję otworzył prof. dr hab. Alojzy Nowak, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W konferencji wzięli udział wybitni profesorowie i kadra naukowa z 19 ośrodków akademickich z kraju i z zagranicy, prezesi centralnych instytucji rządowych, członkowie korpusu służby cywilnej z 13 ministerstw, pracownicy urzędów centralnych, członkowie stowarzyszenia absolwentów KSAP, dziennikarze oraz przedstawiciele Rady Interesariuszy funkcjonującej przy WNPiSM UW. W jednym z paneli wystąpili liderzy czołowych partii politycznych (Rafał Trzaskowski, Robert Biedroń, Władysław Kosiniak –Kamysz, Szymon Hołownia) oraz Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Konferencja odbyła się przy wsparciu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i pod patronatem Dziennika Gazety Prawnej, Radia TOK FM oraz TVP Nauka.

W czasie konferencji omówiono m.in. wpływ rozwiązań prawnych i tradycji służby cywilnej RP na obecny model służby cywilnej, rozliczność służby cywilnej, ustawę o państwowej służbie cywilnej z 1922 r. na tle porównawczym z systemem służby cywilnej po 1989 roku, zasady etyczne służby cywilnej, funkcjonowanie służby cywilnej w czasie pandemii, problem upolitycznienia służby cywilnej, miejsce członków korpusu służby cywilnej w strukturze społecznej, przywództwo i potencjał służby cywilnej i wiele innych interesujących wątków.

Pierwsze wnioski, jakie płyną z konferencji są następujące: Historia służby cywilnej w Polsce jest nierozłącznie związana z budową silnego i sprawnego państwa. Jej rola szczególnie wzrasta w przypadkach kryzysowych(kryzys finansowy, pandemia, kryzys humanitarny), ale jest też niezbędnym elementem codziennego funkcjonowania państwa i wykonywania efektywnie jego funkcji. W Polsce należy uporządkować prawo urzędnicze i stworzyć jeden korpus urzędniczy, a jego regulacje winne być oparte na zasadach prawa publicznego. Jednolity korpus urzędniczy obejmujący administrację rządową, państwową i samorządową, umożliwi mobilność kadr urzędniczych oraz wywoła efekt tzw. zwinności administracji, szczególnie istotnej w sytuacjach kryzysowych. Wypowiedzi uczestników konferencji oraz wyniki badań przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie wskazują, że problem upolitycznienia służby cywilnej winien być rozwiązany w kierunku większej ochrony członków korpusu służby cywilnej przed ingerencją partyjną osób aktualnie sprawujących władzę. Wykazano, że upolitycznienie wpływa negatywnie na jakość i efektywność pracy służby cywilnej. Wskazano (m.in. na przykładzie ZUS lub szerzej ePUAP) na rozwiązania w zakresie informatyzacji państwa i skokowy rozwój e-administracji w  Polsce w ostatnich latach.

Szersze wnioski płynące z konferencji znajdą swój wyraz w artykułach zamieszczonych w czasopiśmie naukowym Studia Iuridica(100 pkt) poświęconym 100-leciu służby cywilnej oraz książkowej publikacji pokonferencyjnej.

                                                                       Prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek

X