Międzynarodowa Konferencja “100-lecie polskiej służby cywilnej”

Absolwentka WNPiSM UW wyróżniona w konkursie o tematyce miejskiej
24 stycznia, 2022
Uniwersytet Warszawski gra dla WOŚP
26 stycznia, 2022
konferencja

Szanowni Państwo,

w 2022 roku przypada 100 rocznika uchwalenia pierwszej ustawy konstytuującej instytucję służby cywilnej w polskim porządku prawnym. Ustawę z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej uchwalono w niespełna trzy lata od odzyskania przez Polskę niepodległości, co należy oceniać jako sukces ówczesnej klasy politycznej. Służba cywilna stanowiła istotny element odradzającej się państwowości. Służba cywilna bez wątpienia usprawniła proces odbudowy instytucji państwa polskiego, a urzędnicy służby cywilnej stanowili fundament tej działalności.

100-lecie służby cywilnej skłania do refleksji na temat tej instytucji, zdiagnozowanie jej kluczowych problemów oraz wyzwań, a także zaproponowanie kluczowych działań modernizacyjnych. Warto również ustalić jaka jest społeczna percepcja służby cywilnej, instytucji, która odpowiada za szereg kluczowych procesów.

Jako Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego jesteśmy organizatorem wydarzenia naukowego, którego celem będzie przeprowadzenie rzetelnej dyskusji na tematy zasygnalizowane poniżej, a także sformułowanie kluczowych postulatów modernizacyjnych. Uważamy bowiem, że służba cywilna powinna stanowić realne zaplecze dla władzy rządowej oraz wsparcie dla obywateli i innych interesariuszy systemu administracji publicznej w ramach świadczonych usług.

Konferencja odbędzie się 24-25 lutego br. Więcej informacji na stronie konferencji.

Prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek
Przewodnicząca Komitetu Naukowego