VII Finał Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności za nami!

Information Session on Exchange opportunities in Taiwan’s Top Universities
30 marca, 2023
Można już zgłaszać prace do nagrody im. Prof. Jana Baszkiewicza!
30 marca, 2023

W piątek 24 marca i sobotę 25 marca 2023 r. odbył się VII Finał Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.
Trzy pierwsze miejsca zdobyli:
1. Szydzik Adam – II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu
2. Jeziorowski Oliwier – I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej
3. Żmuda Maksymilian – II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie
W piątek odbył się test wiedzy. Następnie swoje prelekcje mieli przedstawiciele CBA, ABW i AW, a na koniec odbyło się spotkanie z Marcinem „Borkosiem” Borkowskim – ratownikiem medycznym i twórcą internetowym. Po spotkaniu odbyło się odczytanie wyników testu.
W sobotę odbył się quiz dla 12 najlepszych uczniów oraz wręczenie nagród.
Goście Gali wręczenia nagród byli::
Dziekan WNIPSM dr hab. Daniel Przastek
dr hab. Irena Rysińska – Sekretarz Naukowa OWoBiO, przewodnicząca jury quizu
gen. dyw. Andrzej Reudowicz – Doradca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego
płk Mirosław Łabęcki – Dyrektor Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO
ppłk (LTC) Arrigo Gareffi – Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO
płk Artur Kozłowski – Dowódca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej
Przedstawiciele służb: Służba Wywiadu Wojskowego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne
VII edycji Olimpiady towarzyszył Konkurs o nagrodę specjalną Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W dniu 09.02.2023 r. Kapituła Konkursowa złożona z przedstawicieli Komitetu Głównego Olimpiady oraz pracowników Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Kapitule przewodniczyli gen. dyw. Andrzej Reudowicz – Doradca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz prof. dr hab. Wojciech Jakubowski – Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Zgodnie z regulaminem Konkursu Komitety Okręgowe zakwalifikowały w sumie 19 prac uczestników etapu szkolnego napisane na temat „Aktualność Strategii Bezpieczeństwa Narodowego 2020 w aspekcie obecnych zmian środowiska bezpieczeństwa w Europie”, a spośród nich Kapituła dokonała wyboru najlepszej. Kamil Kocjan z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie otrzymał nagrodę specjalną Prezydenta RP w Konkursie. Dodatkowo przyznano dwa wyróżnienia i otrzymali je Rafał Błaszczak z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. C.K. Norwida w Kielcach oraz Patryk Głaz z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!