WNPiSM UW był partnerem projektu pt. Akademia Młodych Ekspertów – warsztatów dla studentów zorganizowanych przez Instytut Sobieskiego

Dr Dominika Mikucka-Wójtowicz zajęła I miejsce w konkursie PTSE, Vadym Zheltovskyy został wyróżniony
30 czerwca, 2023
XXIII Wielodyscyplinarna Konferencja Badaczy Stosunków Międzynarodowych WNPiSM UW i Księży Werbistów Sacrum i profanum we współczesnym świecie Pieniężno, 11-13 lipca 2023 r., pt. Migracje i migranci we współczesnym świecie
17 lipca, 2023

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW był partnerem projektu pt. Akademia Młodych Ekspertów – warsztatów dla studentów zorganizowanych przez Instytut Sobieskiego.

Działania miały na celu promowanie aktywnego uczestnictwa młodych osób w życiu publicznym oraz stworzenie przestrzeni do wymiany poglądów i zaproponowanie rekomendacji dotyczących konkretnych, strategicznych polityk omawianych w projekcie. Rozmowy z ekspertami i krytyczne zastanowienie się nad realnymi problemami jakie dotykają Polskę były inspirujące nie tylko dla uczestników, ale także powinny być inspiracją dla decydentów.

Mierzenie się z prawdziwymi wyzwaniami będącymi przedmiotem debaty ekspertów, przygotowanie własnej propozycji zmian – „recepty” na poprawę codziennego życia obywateli pozwoliło uczestnikom na poszerzenie wiedzy, a także rozwój zdolności krytycznego myślenia i planowania strategicznego.

Celem kursu było poszerzenie wiedzy i zdobycie kompetencji, które nie zawsze zawierają się w programie studiów na kierunkach politologicznych. Uczestnicy kursu mieli szansę zdobycia praktycznej wiedzy, której przyswojenie z pewnością przyczyni się do wzmocnienia ich pozycji na rynku pracy.

Uczestnicy projektu pt. „Akademia Młodych Ekspertów” pracowali wielotorowo: odbyli szereg spotkań z decydentami i ekspertami szczebla ogólnopolskiego, brali udział w warsztatach, a następnie wypracowali własne rekomendacje dotyczące pięciu wskazanych obszarów, tj. polityki energetycznej, bezpieczeństwa Polski na arenie międzynarodowej, zwiększenia zatrudnienia Polaków w instytucjach i agencjach unijnych, przyszłości rynku emerytur w Polsce oraz walki z dezinformacją.

Prezentujemy wyniki ich pracy – broszurę informacyjną „Rekomendacje Młodych dla Polski” dotyczącą pięciu istotnych zagadnień gospodarczo-społecznych, są to rekomendacje w zakresie:

• transformacji energetycznej,
  • bezpieczeństwa Polski,
  • dezinformacji w przestrzeni publicznej,
  • przyszłości rynku emerytur w Polsce,
  • zatrudnienia Polaków w instytucjach UE.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją i rozpowszechniania jej! https://sobieski.org.pl/rekomendacje-mlodych-dla-polski/

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu od Fundacji Empiria i Wiedza.