Grupa studentów WNPiSM UW uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach naukowych we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech

Seminarium
Seminarium: „Minimum państwowe Polaków, czyli szanse na sprawne państwo w trzeciej dekadzie XXI wieku”
11 grudnia, 2023
Gołota Łukasz dr
Dr Łukasz Gołota z prestiżowym stażem na University of California, Berkeley
11 grudnia, 2023

plen

W dniach 8-10 grudnia br. grupa studentów z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach naukowych we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach przedmiotu „Polskie wybory parlamentarne 2023 -polsko-niemiecka analiza z perspektywy studenckiej”, oraz były kontynuacją trwającej od października współpracy w ramach tego przedmiotu. Wyjazd do Niemiec stanowił zwieńczenie współpracy oraz odbył się pod naukową oraz merytoryczną opieką prof. Wojciecha Gagatka (Uniwersytet Warszawski) oraz Dr Anji Hennig (Uniwersytet Europejski Viadrina).

W ciągu dwóch dni warsztatów uczestnicy we współpracy ze studentami Uniwersytetu Europejskiego Viadrina zaprezentowali analizy reakcji na wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce z różnych perspektyw. Ponadto, pierwszego dnia dziekan wydziału Nauk Kulturowych i Społecznych, Timm Beichelt, zainaugurował warsztaty oraz przybliżył studentom z Warszawy pracę oraz funkcjonowanie swojego wydziału. Co więcej, uczestnicy mieli okazję odbyć zajmującą rozmowę z burmistrzem Frankfurtu nad Odrą, René Wilke, który odpowiedział na wiele pytań w szczególności dotyczących relacji polsko-niemieckich, w tym w kontekście miasta bliźniaczego Frankfurt-Słubice. Część merytoryczna obejmowała też czas na wzajemną dyskusję pomiędzy uczestnikami, którzy mogli swobodnie wymieniać się opiniami oraz przemyśleniami. Pomiędzy panelami oraz prezentacjami uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzili Frankfurt nad Odrą, jak i wybrali się do sąsiadujących po polskiej stronie Odry Słubic.

Wieczorami zaś wspólnie integrowali się podczas posiłków oraz aktywnego spędzania czasu na grach zespołowych. Ostatniego dnia warsztatów uczestnicy wybrali się wspólnie do Berlina, gdzie pogłębili wiedzę na temat podziału Niemiec po II wojnie światowej poprzez zwiedzanie galerii-pomnika East Side Gallery oraz miejsc powiązanych z dawnym podziałem państwa. W pozostałym czasie wolnym mieli też szansę wspólnie zwiedzić Berlin, po czym reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego udała się w podróż powrotną. Projekt uzyskał dofinansowanie ze strony Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

X