Podsumowanie „Debaty o Siłach Zbrojnych”
19 kwietnia, 2024
Sieć Katedr UNESCO powitała nową Katedrę ds. publicznych i globalnych procesów zarządzania niematerialnym dziedzictwem kulturowym
22 kwietnia, 2024

pl

W dniach 17-20 kwietnia w Polsce przebywała oficjalna delegacja środowiska akademickiego z Gwinei. W skład delegacji wchodzili Pan dr Facinet Conte, Sekretarz Generalny/wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Gwinei oraz prof. Daniel Lamah Rektor Uniwersytetu Sonfonia w Konakry.

Organizatorem wizyty był prof. Zbigniew Lasocik, Kierownik Ośrodka Badań Handlu Ludźmi WNPiSM UW, który w ubiegłym roku gościł w Gwinei inicjując współpracę. Natomiast Goście przybyli do Polski na zaproszenie władz Uniwersytetu Warszawskiego, dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

W trakcie pobytu w Polsce Goście zostali przyjęci przez Jego Magnificencję Rektora UW prof. Alojzego Nowaka, odbyli także rozmowy robocze z Panem Rektorem prof. Zygmuntem Lalakiem oraz przedstawicielkami instytucji zajmujących się na UW współpracą międzynarodową, spotkali się z władzami Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, zapoznali się z funkcjonowaniem Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UW, spotkali się z przedstawicielkami Wydziału Orientalistycznego oraz Katedry Studiów Kultur i Języków Afryki. Dzięki uprzejmości Pana prof. Andrzeja Szeptyckiego, wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Goście spotkali się z Panem Ministrem ale także odbyli rozmowy oficjalne z Kierownictwem Departamentu Współpracy Międzynarodowej.

Rozmowy przebiegały w bardzo dobrej, koleżeńskiej atmosferze i należy je uznać, za owocne. Okazało się, że potrzeby edukacyjne Gwinei są znaczące, a UW, największy Uniwersytet W Polsce może je w pewnym zakresie zaspokoić. Rzecz jasna, podjęcie jakichkolwiek długofalowych i szerokich działań, przekracza możliwości organizacyjne i finansowe Uniwersytetu, dlatego konieczne będzie  znaczące wsparcie władz państwowych, na które liczymy.

X